Tuleviku linn

Uuring: nutikad autod suudavad teed kordades turvalisemaks muuta

Foto: Shutterstock.

Autod, mis suudavad juhte võimalike ohtude eest hoiatada ja oma ümbrust arukalt tõlgendada, võivad vähendada kokkupõrkeid kuni 78 protsenti, selgub uuest uuringust

Melbourne’i ülikooli juhitud kaheksa kuud kestnud projekt hõlmas 2006.-2019. aasta Austraalias asuva Victoria osariigi liiklusõnnetuste andmete põhjalikku analüüsi.

Teadlased keskendusid intelligentse transpordisüsteemi tehnoloogiate mõistmisele, mis aitaksid autojuhte kaheksal viisil: reavahe jälgimine, kokkupõrke vältimine, möödasõidu ja pimeala hoiatus, ristmikul keeramise ja parempöörde abi, jalakäijate hoiatusteated ning eesoleva kurvi läbimise hoiatus.

Analüüs näitab, et kaheksa olulise ohutusega seotud fookuse korral on võimalus vähendada liiklusõnnetuste esinemissagedust kuni 78 protsenti.

Õnnetuste vältimine

Teadlaste meeskond leidis, et kurvi läbimisel antavad hoiatused võivad kõige olulisemat mõju avaldada just maapiirkondades. Nimelt koguni 52% surmaga lõppenud õnnetustest juhtus Victoria maapiirkonnas, samas kui 37% toimus Melbourne’i linnapiirkondades.

Lisaks näitavad uuringust selgunud andmed, et kuigi vanemad (2001 ja enne seda ehitatud) autod moodustuvad ainult viiendiku kõikidest Austraalia teedel liikuvatest sõidukitest, siis on just need on kõige sagedamini surmaga lõppenud õnnetustega seotud.

Teadlased jõudsid järeldusele, et kui tipptunnil kõigist teedel liikuvatest sõidukitest oleksid 30 protsenti, saaks liiklusummikuid vähendada juba kuni 11 protsenti.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.