Tuleviku linn

Uus lähenemine: Euroopa linnades koguvad hoogu erakordsed katused

Katusel võib olla palju erinevaid funktsioone.Foto: Shutterstock

Kas oled kunagi mõelnud, et kortermajade või ärihoonete katuseid annaks edukalt mõnel põneval või enneolematul otstarbel ära kasutada? Mitmes Euroopa linnas on kohalikud kogukonnad näinud katustes võimalust erinevate ürituste korraldamiseks, kliimamuudatuste ohjeldamiseks, aga ka puhkealade loomiseks.

Katus ei pea täitma vaid üht funktsiooni

Kõik teavad hästi, et just katuselt avaneb tavaliselt ülejäänud linnale kõige parem vaade. Sellegipoolest pole inimesed katustele sageli lubatud, mistõttu jääb palju ilu nägemata ning tohutu suur pind mõttetult kasutamata.

Paljudes Euroopa linnades on inimesed jõudnud ühiselt arusaamale, et katusel võib lisaks hoone katmisele olla palju rohkem potentsiaali, kui esialgu ehk arvatud sai. Nii on linnaplaneerijad, -arhitektid ja -kunstnikud väed ühendanud ning hakanud katusepinda loovalt ümber kujundama.

Katus võib olla mõnus kokkusaamise koht linnaelanikele nagu Aarhusi linnas.Foto: Shutterstock

Nii leiab erinevate hoonete katustelt nüüd rohelise pargi, puhkeala, restorani või uuendusliku kontserdipaiga. Lisaks inimeste heaolu parandamisele võib katusepinda kasutada edukalt ka kliimamuutustega kohanemiseks: selleks rajatakse näiteks katusele sageli vihmaveehoidla, millesse kogunenud vett saab edukalt kasutada taimede kastmiseks või üleujutusohu vähendamiseks.

Et linnaruum kujutab elanike tervisele suurt ohtu just suvekuudel, mil päike kuumutab suuri tumedaid alasid, aitavad rohealad, sealhulgas ka rohelised katused nn soojussaarte teket ära hoida või nende negatiivset mõju vähendada.

Katustele tuleb tuua rohkem elu

Möödunud nädalavahetusel leidis Rotterdamis aset ka katustele pühendatud festival Rotterdam Rooftop Days, kus kohalikud elanikud said erinevate katustega tutvuda ning nautida seal toimuvaid teatrietendusi, tantsuõhtuid ja kontserte.

Samuti tegutseb Barcelonas rühmitus nimega Coincidències, kes soovib luua põnevaid katuseid just erinevate kultuuriürituste, sealhulgas muusikasündmuste läbiviimiseks.

Ka Barcelonas mõeldakse katusepinna ümberkujundamisele väga loovalt.

European Creative Rooftop Network (ECRN) nimelise ühenduse alla on koondunud erinevad Euroopa linnad, sealhulgas Rotterdam, Amsterdam, Belfast, Göteborg ja paljud teised. Kõikide põnevate katustega, mida on hetkel kokku 81, saab lähemalt tutvuda Rooftopedia nimelises keskkonnas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.