Tuleviku linn

Vaata videost: Vancouveri linnas avati uudne ja jätkusuutlik “tuleviku park”

Foto: City of Vancouver.

Kandas Vancouveri linnas toimus hiljaaegu uudse “tuleviku pargi” avamine, mille eesmärk on pakkuda sealsetele elanikele juurdepääsu loodusele, vaba aja veetmisele, tervisele ja luua kogukonnaühendus tihedas linnakeskkonnas.

Yaletowni kesklinna piirkonnas asuv ligi 3,2 hektari suurune ala on eelkõige mõeldud enam kui 10 000 elanikule ja 17 000 töötajale, kes elavad ja töötavad viieminutilise jalutuskäigu kaugusel.

Kogukonnaga ühenduse loomine

Vastates elanike ja töötajate vajadustele rohkemate alade järele, on Vancouveri parkide ja vaba aja veetmise juhatus loonud pargi, kus oleks võimalik koguneda, mängida, avalikku kunsti nautida ja suhelda. 

Lisaks sellele pakub see dünaamilisi mängualasid, ronimisraame, võrkkiikesid, istumisnurki ja mitmemõõtmelisi kõnniteid, mis ulatuvad palju kaugemale nii-öelda traditsioonilisest pargikontseptsioonist.

Pargi kujundamisel on arvesse võetud ka jätkusuutlikkust. Nimelt kolmandikule pargialast on istutatud kokku ligi 6000 põõsast, püsikut, ronijat ja puud, millest paljud on olulised põlisrahvaste kultuuris, toidus ja meditsiinis.

Väljakule sattuv vihmavesi kogutakse kokku, filtreeritakse ja suunatakse seejärel niisutamiseks ja tualettide loputamiseks, või puhastatakse veetaimede poolt enne linna kanalisatsiooni sisenemist. Ka kohapealne kohvik on projekteeritud nii, et energiakasutus oleks koguni 30 protsenti väiksem.

Linna avaldatud pressiteates on välja toodud, et projekt on ka märkimisväärne samm linna dekoloniseerimisel parkide ja haljasalade kaudu ning tuhandete pargikülastajate ühendamisel territooriumiga, millel nad seisavad. 

“See on koht, kus inimesed saavad aega veeta, töötada, suhelda ja mängida. See seisneb kogukonna loomises ja terviklike linnaosade loomises, ja me ei jõua ära oodata, millal inimesed saavad nautida täiesti uut pilti sellest, milline võib olla kesklinna park.”

2022. aasta juunis kuulutatakse välja ametlik nimetseremoonia, mille võõrustavad riigid sellele pargile kingivad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.