Tuleviku linn

Välistudengid panid taaskord Ülemiste City’s innovatsioonituuled puhuma

Foto: Marek Metslaid

Põhjamaad on nutikate tulevikulinnade rajamises ja disainimises ühed kõige eesrindlikumad kogu maailmas. Oma teadmiste laiendamiseks ning kogemuste ja uuenduslike ideede tutvustamiseks külastasid sel nädalal kümned välistudengid Skandinaaviast ja Baltikumist Ülemiste City’t. Mida nähti ja millest juttu tuli?

Kolmel päeval osales „Töökohapõhise õppe väljakutsed tuleviku linnades“ õppereisil Ülemiste linnakus 40 õppejõudu ja tudengit kaheksast erinevast Põhja- ja Baltimaade koolist. Mitmekülgne programm andis aktiivsetele õppuritele võimaluse tutvuda Eesti innovaatiliste ning tunnustatud ettevõtetega, vestelda seal töötavate võtmeisikutega ning rääkida kaasa workshopides. Seni õpitu seoti läbi tiimitöö rahvusvaheliste kogemustega, et tuua teadmised Euroopast siia ja viia siinne parim praktika koduriikide uurimis- ja aredustegevustesse. 

Külalisdelegatsioonid said võimaluse minna avastama Ülemiste City tuntud ja edukaid firmasid. Sinna hulka kuulusid Magnetic MRO, Securitas Eesti, Tallinna Lennujaam, Zone Media, Healthcard ning ka Ülemiste Tervisemaja. Koostööpartneritena olid suureks abiks Innove, Hansab, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Lennuklaster, turvafirma G4S, Mainor, Mainor Ülemiste ning Technopolis Ülemiste.

Lennutööstuse ning meditsiini digitaalne tulevik

Esmalt külastati kommertslennukite hooldusele keskenduvat ettevõtet Magnetic MRO. Maineka ja tunnustatud rahvusvahelise ettevõtte peakontor ning angaar asuvad Tallinnas Ülemistes ning tema klientideks on sellised tuntud lennundusnimed nagu Turkish Airlines, SAS ning Finnair.

Puhtas ning valgusküllases angaaris näidati tudengitele täpsemalt, kuidas lennukihooldusfirma toimib ning kuidas selle „hammasrattad“ käima pannakse. Demonstratsiooni hulka kuulusid lahtimonteeritud lennukimootori uurimine, lennukikere pealt vigastuste ning korrosiooni otsimine ning virtuaalreaalsuse abil interjööri kujundamine. Võimalust selliseid tegevusi nii lähedalt näha või ise teha, ei ole paljudel. 

Seejärel suundusid üliõpilased Magnetic MRO infotehnoloogia, turunduse ning paljude teiste osakondade juhtide juurde, kes tutvustasid kuidas ettevõttes rakendatakse töökohapõhist õpet.

Viimane päev algas aga ühisvisiidiga Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse, kus demonstreeriti Eesti moodsaima meditsiiniasutuse toiminguprotseduure ning digitaliseerimise mõju haiglate töökäigule. Hea näitena saab tuua personali asendamist tabloodega, mis kuvavad järjekorranumbreid ning asjakohast infot.

“Privaatsus on meile väga tähtis ning me soovime oma patsientide heaolu nimel teha võimalikult palju,” sõnas PERHi esindaja. Viimasena viidi läbi põnev loeng õdede töökohapõhise õppe rakendamisest haiglas ning meditsiinitehnika arengust.

Töökohapõhine väljaõpe on osa tulevikulinna olemusest

Pärast muljevahetust suundus õppegrupp Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor kuulama sisukaid etteasteid Aalborgi, Oulu ning Tampere kõrgkoolidelt. Esindatud olid ka Ülemiste City ettevõtete Cleveron ja Hansabi näited.

Põhjamaade töökultuuri innovaatilisust aitas tutvustada Janne Bang, kes rääkis lähemalt Aalborgi Ülikoolis rakendatavast probleemipõhisest õppest. Temale järgnesid Soome lektor Kimmo Paajanen Oulu rakenduskõrgkoolist ning treener Timo Nevalainen Tampere rakenduskõrgkoolist, kes kõik mõtestasid lahti töökohapõhise õppe võimalusi Soome haridussüsteemi näitel.

Paajanen esindas OAMK Labs and Incubator nimelisest koostööprojekti, mille üheks suurimaks saavutuseks on edu arvutimängude arendustöös. Gaming Lab nimelisel allüksusel on nüüdseks partnereid üle maailma ning üks juhtivaid positsioone Soome mängutööstuses. Oulu on põhjanaabrite üks suurimaid rekreatsiooni ning IT põhiseid keskusi, kes on sarnaselt Ülemistega samuti tulevikulinnade planeerimisel maailmas eesrinnas.

Timo Nevelainen tutvustas lähemalt Proakatemia nimelist ettevõtlusõppe programmi, kus tudengid loovad start-upe, jagavad kogemusi ning selleläbi kannustavad end ja teisi saama edukateks ettevõtjateks. “Haridus ei koosne vaid teadmiste omandamisest, vaid ka treenimisest ning oma oskustepagasi generaliseerimisest” ütleb Timo.

Kuidas panustab tööpõhisesse õppesse Eesti?

Innove SA esindajad tutvustasid lähemalt, kuidas Eestis väärtustatakse töökohapõhist õpet. Eesti edulugu aitasid tutvustada Cleveron Academy esindaja ning Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor tegevjuht Kristjan Oad ja Hansab AS müügijuht Anneli Laines. Cleveron AS on Eesti üks kõrgtehnoloogilisemaid ettevõtteid, kes keskendub pakimajanduse edendamisele ning automatiseerimisele. Oad esitles Cleveroni programmi kui töö-ning probleemipõhise õppe süsteemi, mis jaotab praktikandid meeskondadeks, kelle töö ja õppe alaseks väljakutseks on välja arendada isesõitev kaubaauto.

Anneli Laines Hansabist rääkis lähemalt aga rahvusvaheliste praktikantide hõlmamisest firma tööprogrammi, kus muuhulgas pakutakse stipendiumi infotehnoloogiatudengitele ning suheldakse koostöö nimel teiste koolide ning üliõpilastega. Hansab pakub oma klientidele turvalisi ja usaldusväärseid makse-ning automaatsüsteeme.

Mitmekülgselt ning harivalt täidetud päevad Ülemiste City´s lubasid välistudengitel tutvuda nii Eesti uusimate lahendustega tuleviku linnade vallas kui ka jagada kogemusi põhjamaistest uuendustest tarkade linnade arendamisel. Nordpluss programmi raames äri- ja haridusvõrgustiku koostöö arendamise eesmärgiks on aidata luua Ülemistesse Tuleviku linn, kus oleks nii töötamiseks, õppimiseks kui elamiseks parim võimalik keskkond. 

Õppejõud ja tudengit olid esindatud järgnevatest Põhja- ja Baltimaade koolidest: Oulu University of Applied Sciences, Tampere University of Applied Sciences, Norwegian University of Science and Technology, Aalborg University, Vilnius College, Vidzeme University of Applied Sciences, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor, International School of Tallinn.

Projekti rahastatakse Põhjamaade Ministrite Nõukogu Norra hariduse rahvusvahelise koostöö keskuse poolt Nordplus Horizontal programmist. Projekti juhtivpartneriteks Ülemiste City’s on Mainor AS ja Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevametest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.