Tuleviku linn

Vanadest rehvidest valmistatud kõnniteed hakkavad elusid päästma

Foto:Pixabay.

Rootsi Helsingborgi ja Lundi linnades viiakse peatselt läbi eksperiment, kus tavalised asfaltkõnniteed asendatakse vanadest rehvidest valmistatud loodussõbralike “kummiteedega”. Projekti eesmärgiks on vältida igal aastal kõvast kukkumisest tulenevaid vigastusi ning surmasid.

Peamiselt on pehmendatud teekate suunatud jalgratturitele ning vanuritele, kelle kukkumisega seotud tagajärjed tavaliselt kõige tõsisemad on.

Projekti taga on Rootsi teadusasutus RISE, kes soovib uudsed kõnniteed suurematesse Euroopa linnadesse viia lähima viie aasta jooksul ning seda toetab rahaliselt ka Euroopa Liit,

Kummitee on loodussõbralik ja kergesti hooldatav

Teekate hõlmab endas traditsioonilisi koostisosi kivide ning bituumeni näol, ent enam kui poole kogu “retseptist” moodustavad vanad rehvid. Keskmise kõnnitee paksus jääb nelja kuni kaheksa sentimeetri vahele ning seda täiendatakse hõlpsalt vastavalt tee kulumisele.

Esimesed katselõigud on 300 meetrit pikad ning asuvad Lundi ja Helsingobrgi linnade keskmes. Ettevalmistused teede rajamiseks on juba käsil ning katsetulemusi oodatakse juba selle suve lõpuks. Uus teekate suudaks võrreldes tavalise asfaltiga neelata enam kui 80% kukkumisjõudu

Kukkumisega seotud vigastused on vanemate inimestele puhul ülemaailmselt levinud probleem. Hiljuti Suurbritannias läbi viidud uuringu alusel hukkub eelnimetatud põhjusel aastas keskmiselt 5000 üle 75 aasta vanust inimest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.