Tuleviku linn

Viinis hakatakse hoonetes fossiilkütuste kasutamist vähendama

Foto: Shutterstock.

Austria pealinn Viin teatas hiljuti, et astub suure sammu süsinikuvaba energia tuleviku suunas, kaotades järk-järgult fossiilkütuste kasutamise linna hoonetes.

Selle suure eesmärgini jõudmiseks kehtestas Viin eelmisel kuul kolm “kliimakaitseala” ehk piirkonda, kuhu saab rajada ainult niisuguseid hooneid, milles kasutatakse kliimasõbralikku energiasüsteemi.  

Eelmisel aastal võttis Viini linnavalitsus vastu uue nutika linna strateegia, milles seati eesmärgiks vähendada 2050. aastaks linna elanikkonna poolt tekitatavate kasvuhoonegaaside heitkogust 85 protsenti.

Kliimakaitsealade rajamise tulemusel suudaks Viin toota taastuvenergiat 80 protsendile linna uutest hoonetest. 

Linn tahab uued kliimakaitsealad juba tänavu sügisel valmis saada kaheksas linnaosas 23st ning ülejäänud 15 linnaosa järgnevad 2021. aastal.

Järgmine suur samm puhtama tuleviku poole on rajada rohkem kliimakaitsealasid ning vahetada välja hetkel fossiilkütuseid kasutavate hoonete kütte- ja jahutussüsteemid. Vanade hoonete kütte- ja jahutussüsteemide väljavahetamine on küll keeruline, kuid see on hädavajalik, et Viin saaks oma kliimaeesmärgid täita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.