3 tehnoloogiat, mis lähitulevikus su elu päästmist kergemaks hakkavad muutma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Üks pideva tehnoloogia arengu häid omadusi on võimaluste laienemine, mis aitab ka inimelusid päästa. Heidame pilgu kolmele võimalusele, kuidas tänapäevane tehnoloogia võib juba lähitulevikus aidata päästjatel oma tööd paremini teha.

Pilv ja päästeoperatsioon

Mida rohkem seadmeid internetis on, seda rohkem andmeid võrgus leidub. Nüüd tuleb neid andmeid targasti kasutama asuda ning õige info õigesse kohta saata. Asjade internet paneb sensorid igasse mõeldavasse kohta ning suunab nende andmevoo internetti. Nii on võimalik avastada tulekahju isegi enne, kui inimesed või traditsioonilised suitsuandurid seda teevad ning edastada info kohe lähimate tuletõrjujateni.

Sündmuspaigale sõites on võimalik tõrjujatel läbi hoone turvakaamerate otsepildi jälgida nii tulekollete asukohta ja levikut, kui ka inimeste paiknemist hoones, selle info abil planeerides kustutustöid. Kohale jõudes lisandub majasisestele kaameravaadetele ka iga tuletõrjuja personaalkaamera vaade, mida päästetööde korraldaja saaks ära kasutada et vajadusel ressursside paiknemist muutes.

Kusjuures, päästetööde korraldaja ei pea isegi asuma sündmuspaigal, ta võib rahulikult oma kontoris istuda, tänu 5G tehnoloogiale jõuab info temani samal sekundil, kui see juhtub. Lisame andmevoogu lisaks päästetööde läbiviijate poolt genereeritavale infole veel tavakodanike poolt loodavad andmed – sotsiaalmeedias leviv info ja postitused võivad sageli anda uut infot.

Turvalisem päästetöö nutikate maskide abil

Tuletõrjujate kiivrite sisse paigaldatud kaamera annab võimalused päästetööde korraldajal teada, kus päästjad on ja millega nad tegelevad, samas pakuvad kaamerad ka päästetöötajatele endile võimalust suitsus paremini orienteeruda, tänu infrapunakaamerale, mis kuvavad ekraanile soojust eritavad tulekolded. Kui ruum on suitsu täis ja tavaline kaamera eriti kaugele ei näita, saab kombineerida liitreaalsust ja virtuaalreaalsust, et päästjale näidata uste, akende ja mööbli asukohti hoones.

Ka päästja enda turvalisust ei tohi unustada, päästevarustusse sisse ehitatud tehnoloogia jälgib pidevalt päästja pulssi, vere hapnikusisaldust ja teisi näitajaid, et teistele teada anda, kui keegi hädas on.

Droonid esmajärgus

Droonid on tehnoloogia, mida päästjad tegelikult täna juba kasutavad. Droonide kasutamine, näiteks maastiku või metsapõlengute korral, annab hindamatu väärtuse, luues ülevaate tervest päästetavast alast. Lisaks on droonide abil võimalik kanda vett sinna, kus see muidu võiks keeruliseks osutuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.