Turvaline tehnika

Astronautide jaoks tehakse paanikanupp, mis nad häda korral “koju” tagasi viib

Maa peal on asjad suhteliselt lihtsad. Kui juhtub õnnetus, tuleb helistada päästeteenistusse ning seejärel saabuvad kohale olukorra jaoks sobivad spetsialistid, kes asjaosalised hädast välja aitavad. Tänapäeval on inimesi aga ka kosmoses. Kuidas lahendada olukorda juhul kui nemad hätta peaksid jääma?

Firma nimega Draper Labs valmistab taolisele probleemile lahendust. Nimelt töötab firma välja tehnoloogiat, mis suudab hädas oleva astronaudi automaatselt kosmosejaama või sõidukisse tagasi tuua. Selleks saab astronaut vajutada nupukest, peale mida viib kosmoseülikond selle kandja turvalisse kohta, näiteks kosmosejaama.

Võimalusi firma loodava “take me home” lahenduse kasutamiseks on erinevaid. Seda saab kasutada skafandri kandja, kuid vajadusel saavad selle aktiveerida ka maa peal olevad kolleegid või inimesed kosmosejaamas. Firma sõnul on taolise süsteemi eeliseks asjaolu, et inimesed võivad kriisiolukorras sattuda paanikasse ning ei pruugi alati teada, mida teha.

Praeguse seisuga on tegu siiski vaid ideega ning firma taotleb isejuhtiva kosmoseülikonna jaoks alles patenti. Siiski on Ühendriikide kosmoseagentuur NASA üks projekti rahastajatest, seega on teatav huvi ning ka usk projekti realiseerumiseks juba olemas.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.