Turvaline tehnika

FINDER ehk kuidas kosmosetehnoloogia päästjatele varingute juures appi tuleb

Päästjatel võib tulevikus olla kaasas üks pisike kohver ning kõik kannatanud saavad kiirelt leitud. Foto: NASA

Varingute ning maavärinate puhul on rusude alla jäänud kannatanute leidmine äärmiselt keeruline. Kuna rususid on palju ning tihtipeale on need ka rasked, siis kogu ala koristamine võtab väga kaua aega. Sellisel juhul on suurepäraseks abimeheks tehnika, mis suudab täpselt määrata inimeste asukohta rusude all, et kaevamine saaks toimuda täpselt õiges kohas.

Üllatuslikult pakub sellist tehnoloogiat Ühendriikide riiklik kosmoseagentuur NASA, kes on loonud lahenduse, mis suudab rusude alt tuvastada inimeste südamelööke radaritehnoloogia abil.

Foto: NASA

FINDER nimeline komplekt on umbes 10 kilogrammi kaaluv kohver, mille sees seade on. Nagu mainitud, kasutab see radaritehnoloogiat, mis tuvastab rusude all oleva inimese südamelöögid ning seejärel annab kasutajale ka inimese asukoha rusude all, et teda saaks otsima hakata. Elumärke suudab FINDER tuvastada kuni 10 meetri kauguselt ning sinna vahemikku võib jääda nii betoonseinad, kruus ja muud rusud

Lahendus ongi loodud täpselt sellise olukordade jaoks, kus inimesed on õnnetuses rusude alla jäänud ning neid on vaja kiirelt leida. Taolistes olukordades on kiirus äärmiselt oluline, kuna mida kauem inimene rusude all on, seda väiksem on tõenäosus teda elusalt leida.

Foto: NASA

Tihtipeale võib varisemiste või maavärinate puhul esineda olukordi, kus rusude alla jäänud inimene on teadvuseta või ei ole võimeline häält tegema. Sellises olukorras ongi hea kasutada FINDER-it, et tuvastada teadvuseta inimeste pulssi.

Tegu pole ka lihtsalt kuskil laboris tolmu koguva lahendusega. Näiteks kasutatud FINDER-it päriselus hiljuti Nepalis aset leidnud varingu juures. Lisaks sellele plaanitakse lahendust tulevikus rakendada näiteks põlevatest hoonetest kannatanute leidmise juures, kus samuti võivad inimesed teadvuseta olla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.