Turvaline tehnika

Igas Eesti kodus peaks olema suitsuandur, aga inimesed löövad neid naelaga seina või riputavad puu otsa

Suitsuanduri karp
Foto: PM/Scanpix/Sander Ilvest

Suitsuandur on kaval väike seade, mis hoiatab tule eest ja see peaks olema igas Eesti kodus. Anduri olemasolu kontrollib ka päästeamet. Selgub aga, et mõned inimesed ei soovi oma koju suitsuandurit paigaldada ja riputavad need selle asemel sõna otseses mõttes puu otsa.

“Isiklikust kogemusest on kõige ootamatum suitsuandur õunapuu otsas. Juhtus see mitu aastat tagasi, kui käisime ühes maakonnas kodunõustamisi tegemas suure hulga inimestega,” rääkis veidratest kohtadest, kust päästeamet on suitsuandureid leidnud, ameti ennetusbüroo juhataja Viktor Saaremets.

“Üks härra polnud andurist sugugi huvitatud, kuna kartis et see hakkab teda häirima. Pika veenmise peale õnnestus meil siiski ta nõusse saada ja elupäästja lakke paigaldada. Hiljem, kui olime ka ülejäänud plaani võetud kodud nõustanud, mõtlesime kolleegiga, et läheme igaks juhuks tagasiteel veelkord härra juurest läbi ja vaatame, kas andur on ikka laes või mitte,” jätkas ta. “Kohale jõudes selgus, et andur oligi maha võetud ning leidlik peremees oli selle paigaldanud välisukse kõrvale õunapuu otsa. Ise arvas, et ju töötab seal ka, kui tulekahjuks läheb. Saime siiski uuesti kokkuleppele, et andur läheb toalakke tagasi,” lisas ta.

Nii humoorikas kui juhtum ka ei ole, kaasnevad sellise käitumisega ohud. Saaremetsa sõnul võib õunapuu otsas rippuv andur küll suitsu tuvastada, kuid selleks hetkeks on juba maja suitsu täis ning väljas olevast suitsuandurist kasu ei ole.

Andur klaasvitriinis või sahtlis

Kord on andur leitud ka sektsioonkapi ukse küljest, mis käis alt-ülesse. “Kui küsiti, et miks seal, siis öeldi, et patareid on parem vahetada ja öösel lükatakse uks lahti, mis ulatub peaaegu laeni,” ütles Saaremets.

Ka sellise lahenduse puhul on mitmeid probleeme. “Keegi ei garanteeri, et see kapiuks iga õhtul meeles on lahti lükata ja et see kapiuks ise kinni ei vaju,” selgitas Saaremets.

Päästeamet leiab tihti ka andureid, mis on sahtlis, kapis või riiulis. On ka olukordi, kus andurid on alles karbis ja sealt välja võtmata. Lisaks leidub ka seadmeid, mis on igati töökorras, kuid mingil põhjusel ei ole lakke kinnitatud.  Kodunõustamiste käigus on nähtud ka suitsuandureid, mis on klaasvitriinis või kinniste uste taga. “Ükskord olid andurid ka näiteks poest tulles visatud tugitoolile,” ütles Saaremets.

Nael läbi karbi

Päästeametil on kokkupuuteid ka anduritega, mis on veidral moel kuhugi riputatud. “On riputatud näiteks traatide või nööridega lambikupli külge. On karbis olev andur löödud naelaga seina külge. On kilekotis olev andur löödud naelaga seina. On kruvitud lillealuse külge,” kirjeldas Saaremets erinevaid juhtumeid.

Naelaga seina külge löödud suitsuandur. Foto: Päästeamet

Suurim probleem selliste lahendustega on asjaolu, et andur on madalal ning hakkab tööle alles siis, kui suits on juba toas väga madalal, seega pole sellest kasu.

Suitsuandureid paigaldatakse kohustuse pärast

“Päris palju on jäänud mulje, et suitsuandur on paigaldatud selle pärast, et see on kohustuslik. See, kas ta töötab ka, seda ei vaevuta tihti kontrollima. Päris paljudes kodudes on see moment, kus andur on küll laes olemas, aga kui seda testime, siis see ei tööta, kuna on lihtsalt vananenud,” ütles Saaremets.

“Ükski asi ei tööta igavesti ning asjade aegumisele aitab kaasa ka nende eest mitte hoolitsemine. Tihti võetakse andur maha selle pärast, et see annab valehäireid ja siin on üks põhjuseid just valesse kohta paigaldamine. Vannituppa, pliidi kohale ja suitsunurka paigaldades andur töötabki üsna pidevalt,” lisas ta.

Ta lisas, et tänapäeva suitsuandurite aku võib kesta kuni kümme aastat ning tihti on nende küljes ka vaigistusnupp, mis lubab selle valehäire korral välja lülitada. Samuti tuleks andurit ka tolmuimejaga aeg-ajalt puhastada ning andurit testida.

Suitsuanduri paigaldamise kohta saad rohkem lugeda siit.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.