Kolm nutikat tehnoloogiat, mis võivad peagi päästjate varustusse jõuda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Päästetehnoloogia on hooga arenemas ning aina nutikamaks muutumas, ikka ainult selleks, et kiiremini ja rohkem inimelusid päästa. Siin on kolm tehnoloogiat, mis võivad päästetööstuses revolutsiooni teha.

Res-Q-Cell

Res-Q-Cell on süsteem, mis on võimeline erinevate seadmete mobiilivõrgu antenne aktiveerima ka siis, kui mobiilivõrk ei tööta. Seade saadab välja 100 ruutmeetrise ulatuses signaali, mis, jõudes näiteks mõne mobiiltelefonini, aktiveerib selle mobiilside, lubades Res-Q-Cell seadmel määrata täpselt erinevate mobiilsete seadmete asukoht ning nende tüüpi. Nii on võimalik leida rusude alt abivajaid ka siis, kui neid näha ega kuulda pole. Süsteemi eelis seisneb just täpsuses, erinevaid seadmeid tuvastatakse alla meetrise täpsusega.

Xaver – läbi seinte vaatamise süsteem

See süsteem lubab peaaegu läbi seina vaadata. Kasutades laia ulatusega radarit, loob Xaver seina taga olevast kujutise, eristades muuseas ka objekte, mis liiguvadvõi on liikumatud. Xaveri süsteeme on erinevaid, näiteks Xaver100 on pisike käes hoitav seade, mis lubab päästjatel kiiresti saada infot läbipäästmatu takistuse taga olevast, Xaver800 aga on suur ning keeruline süsteem, millega on võimalik pikemaajaliselt tegevust jälgida.

Sarnane süsteem on ka Vayyari 3D tuvastamise süsteem, mis töötab aga kasutades raadiolaineid, mis levivad läbi tahkete, kuid ka näiteks läbi vedelate objektide, võimaldades seejärel saadud andmete põhjal luua detailne 3D pilt. Oluline on süsteem just seetõttu, et on väga laiade kasutusaladega – näiteks võib nii leida rusude alt inimesi, kuid ka tuvastada ehitises nõrku kohti või lekkeid, või näiteks skaneerida sellega inimest, et tuvastada sisemisi vigastusi.

https://www.youtube.com/watch?v=TLjUK-teB8o

RT Aerostats Systems SkyStar

See süsteem on nagu droon, aga õhupallis. Heeliumiga täidetud õhupall tõuseb taevasse, andes operaatorile ülevaate toimuvast. Seade kasutab nii tavalisi, kui ka öise nägemise kaameraid. Seetõttu on süsteem hea, et anda kiire ülevaade laia ulatusega õnnetus- või katastroofipiirkonnast. Õhupalli kasutamine on aga mõnevõrra kohmakas, kuna pallil pole mootorit, peab ta olema ühendatud maapeal oleva sõidukiga, mis teda ringi liigutada saab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.