Turvaline tehnika

Masin ei väsi: hädaolukorras saab ohvrit elustada ka seade, mis ei tee inimesele omaseid vigu

Ameerika ühendriikides, Chicagos, võeti kasutusele omapärane masin, mille ülesandeks on inimest elustamine südamemassaaži kaudu.

Tegu on inimese rinna külge kinnituva seadmega, mille ülesandeks on teha kannatanule südamemassaaži. Sellise seadme põhiliseks eeliseks on fakt, et erinevalt inimesest ei väsi seade ära, see pumpab alati õiges rütmis ning teeb seda ka õige tugevusega. Samas inimese puhul võivad liigutused olla teinekord liiga tugevad ning see võib olla kannatanule ohtlik ning murda isegi roideid.

Foto: Lucas

Lucas Chest Compression System leidis mõne nädala eest ka esmakordselt kasutust reaalsel väljakutsel. “See on üks suurimaid edasiminekuid mida me viimastel aastatel näinud oleme. Seade tähistab märkimisväärset edasiminekut patsientide eest hoolitsemises,” ütles seadme kohta kohalik tuletõrjuja Michael Oine.

Praeguse seisuga on Chicagos Lucas süsteemid iga tuletõrjedepoo viiel põhilisel alarmsõidukil. Lucas seadmed on kasutusel ka Eestis.

Reaalses olukorras tuleb kõigepealt südamemassaaži alustada mõnel päästjal endal. Seejärel liigutatakse seadme alumine osa inimese ülaselja alla ning seejärel pannakse paika seadme pumpamiseks mõeldud osa, mis toetub kannatanu rinnale. Seejärel algab masina tehtav südamemassaaž ning iga 30 sekundi tagant annab masin päästjale märku, et kannatanule tuleb anda hapnikku.

Lahendust kasutanud päästjate sõnul suurendab selline seade kannatanute ellujäämistõenäosust märkimisväärselt. Kuigi seade võib algul tunduda kohmakas, siis võtab selle paigaldamine päästjate sõnul enamasti aega vaid 8 sekundit. Lucas toetab ka Bluetooth ühendust, seega saab andmed elustamise kohta saata ka päästetöötajate arvutisüsteemidesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.