Turvaline tehnika

Päästja õppis ära programmeerimise ja lõi veebitööriista, millega kodu või kontor tuleohutuks muuta

Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna eksperdil Raido Jalasel tuli mõte tuleohutusnõuete tööriista loomiseks, misjärel ta programmeerimist õppima hakkas ja tööriista ka valmis tegi. Nüüd on see ka kõikidele kasutatav.

Tööriista abil on võimalik etteantud lahtreid täites vaadata, millised on peamised ehituslikud tuleohutusnõuded ja milline on ehitusloa kohustus sõltuvalt hoone tüübist ja suurusest. Lisaks leiab sealt ka korralduslike tuleohutusnõuete kalkulaatori, millega on võimalik vaadata, milliseid tuleohutusnõudeid tuleb täita hoone kasutamisel.

Samuti saab uudistada tööriistu, mille abil saab arvutada erinevaid tuleohutuse seonduvaid näitajad, näiteks materjalide põlemisel eralduvat soojushulka, evakuatsiooniaega või tulekustutusvee koguseid. Viimased on veel küll testjärgus.

Mis nõuded peavad garaažiboksis täidetud olema?

Seega saab näiteks kiirelt uurida, millised nõuded peavad olema täidetud ühe inimese jaoks mõeldud 30 ruutmeetri suuruses garaažiboksis. Selgub, et evakuatsiooniplaani ja signalisatsioonisüsteemi seal olema ei pea, kuid tulekustuti peab kindlasti olemas olema. Kui aga tekib küsimus, milline tulekustuti hankida tuleks, siis leiab ka sellele lehelt vastuse.

Osadel puhkudel on vaja küll teada mõnevõrra septsiifilisemat informatsiooni, näiteks eripõlemiskoormuse klass. Siiski, suur osa infost peaks kõikidel koduomanikel käepärast olemas olema.

“Kunagi tuli mul mõte, et selline asi võiks olla. Seejärel õppisin natuke programmeerimise aluseid ning õpitu oli piisav selleks, et suutsin sellisel kujul selle kalkulaatori valmis teha,” selgitas Jalas Geeniusele tööriista saamislugu.

Tööriista saab igaüks ise proovida siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.