Turvaline tehnika

See autonoomne lennumasin võib korraga päästa kuni viis inimest

drone.png

Päästesituatsioone on erinevaid ning kunagi ei tea, kus keegi hätta võib sattuda. Keeruliselt ligipääsetavate olukordade jaoks võivad aga juba lähiajal kasutusele tulla droonid, mis suudavad kanda lausa viit inimest, kirjutab The Times of Israel.

Sellise lahenduse kallal on juba 15 aastat töötanud Iisraelis baseeruv ettevõte Urban Aeronautics. Cormoranti nimeline lennumasin peaks ettevõtte hinnangul lennundusturule tulema 2020. aastal. Drooni ülesanneteksonkeerulistesse kohtadesse pääsemine ning sealt inimeste minema toimetamine. Ettevõtte sõnul võiks nende õhusõidukit kasutada niitsiviilolukordades kui ka lahinguväljal, kõike seda ilma pilooti ohtu seadmata.

Cormorant kaalub 1,5 tonni ning UrbanAeronauticsi sõnul suudab see enda pardal kanda kuni 500 kilogrammi kaaluvat lasti, kas inimesi või varustust. Selle ala-ning tagaosas on propellerid, mis lasevad sel õhus hõljuda või liikuda edasi kuni 185 kilomeetrit tunnis. Droon suudab lennata autonoomselt, kuid soovi korral on seda võimalik juhtida ka puldiga.

Esimese iseseisva lennu tegi Cormorant jaanuaris, kus lennumasin tõusis hetkeks õhku ning seejärel maandus. Novembris toimunud katsel sooritas droon juba pikema lennu koos keeramistega. Katse läks ettevõtte sõnul mõningatele tehnilistele viperustele vaatamata edukalt. Edasi plaanib ettevõte lahendada veel olemasolevad tehnilised probleemid ning viia sellevastavusse Ameerika Ühendriikide lennundusnõuetega, misjärel saaks reaalse toote globaalsele turule tuua.

Ettevõtte sõnul on Cormorant helikopteritest parem lahendus, kuna selle all paiknevad tiivikud lubavad turvalisemat manööverdamist näiteks majade või elektriliinide läheduses.

09.01.2017 Täpsustus: Esimese lennu tegi Cormorant Jaanuaris, novembrikuus tegi droon korraliku, päris elu situatsioonile lähedasema katse, kuid päris esimene see ei olnud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.