Turvaline tehnika

See on Eesti kõige moodsam päästeauto, aga ilmselt ei näe sa seda kunagi

Ämari lennubaasi päästeauto. Foto: Hans Lõugas

Päästeautosid võib teedel näha iga päev, kuid Eesti kõige moodsamat päästeautot ilmselt väga paljud inimesed näinud ei ole. See sõiduk on alaliselt Ämari lennubaasis, et vajadusel kustutada põlema süttinud lennuk.

Elviine nime kandev Rosenbaueri päästeauto on üks kahest omasugusest, mis Ämari lennubaasis igal hetkel valves seisavad. Juba peale vaadates on võimalik mõista, et tegemist ei ole tavalise päästesõidukiga, kuid mis lisaks silmnähtavale autod nii eriliseks teeb?

Elviine, mis on nime saanud Eesti esimese naislenduri Elviine Kalepi järgi, abil on võimalik kustutada nii vahu, pulbri kui ka veega, seda selleks, et erinevates olukordades oleks võimalik siiski vaid ühe sõiduki abil probleem lahendada. Kustutusvahtu on päästeautos korraga 1500 liitrit, vett mahub pardale aga 12 tonni ning kui lülitada pump tööle täisvõimsusel, siis saab veepaak tühjaks kahe minutiga.

Ämari lennubaasi päästeauto. Foto: Hans Lõugas

Sarnaselt tavalisele päästeautole on võimalik Ämari lennubaasis oleva sõiduki külge ühendada veevoolik ning võidelda põlenguga traditsioonilisel viisil, kuid arvestades lennukite iseärasusi, on Elviinel varuks mitmeid trikke. Neist peamised on kaks kahurit, mida saavad päästjad juhtida salongis olevate juhtkangide abil.

Üks kahuritest on auto esiosas ning sellega saab tulekolde poole pritsida vett. Teine kahur on aga auto katusel oleva kraana küljes. Kraana otsas oleva piigi abil on võimalik pääseda kaugelt ligi lennuki sisemusele, et toimetada vesi otse põlevasse salongi. Seega pole päästjatel põlevasse lennukisse minemisega ohtu seada oma elu, vaid kustutustöid saab teha turvalises kauguses.

Siiski on traditsioonilised päästeautod Ämari omadest teatud aspektidest paremad. Näiteks on neist rohkem pisivarustust. See-eest on aga Ämari autodes näiteks termokaamerad.

Eesti moodsaim päästeauto

Ämari sõidukit veab edasi traktoritest tuttav Caterpillari mootor. Sõiduk osteti Eestisse mõned aastad tagasi ning siiani on see oma varustuse ning võimekuse poolest üks Eesti moodsamaid. Sarnaseid autosid Eestist peale Ämari omade leida võimalik pole, lähim samasugune päästeauto asub Riias.

Auto hind jääb sadadesse tuhandetesse eurodesse.

Hans Lõugas panustas selle loo valmimisse.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses