Turvaline tehnika

Soomlaste kaval rakendus aitab vältida otsasõitu põhjapõtradele

Soomes, Lapimaal, võeti kasutusele telefonirakendus, mille abil saavad autojuhid teada anda, kui piirkonnas uitab ringi põhjapõder. Arvestades, et igal aastal sureb liikluses umbes 4000 põtra, võivad rakenduse mõjud olla märkimisväärsed.

Rakendus nimega Porokello, mis tõlkes tähendab põdrakella, on oma olemuse lihtne: kasutaja saab vaid ühe vajutusega märkida, kui ta nägi sõites põtra, misjärel loob rakendus 1,5 kilomeetrise hoiatustsooni.

Kui mõni teine rakenduse kasutaja tsooni siseneb, saab ta teate, et tema piirkonnas on põdrad ning ta peaks olema ettevaatlik. Ohutsoonis sõites tuleks sõita aeglasemalt ning olla tähelepanelik. Tsoonist lahkudes saab juht naasta tavapärase kiiruse juurde.

Hoiatustsoon on aktiivne ühe tunni vältel, mille jooksul on põdrad ilmselt piirkonnast juba lahkunud.

Avaldatud statistika põhjal selgub, et rakendus ka töötab. Möödunud aasta novembris oli Lapimaal põtradega seotud õnnetusi 300 võrra vähem, kui eelnenud aasta samal perioodil.

Lisaks rakendusele on kohalikud katsetanud ka teisi lahendusi, et põtradega seotud õnnetusi vähendada. Näiteks on proovitud nende sarved katta helkiva materjaliga või riputada neile kaela helkurid.

Kui katsetused on edukad, muutub rakendus kõikidele kättesaadavaks 2017. aastal.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.