Tehnilise järelvalve amet tuletab koos tarbijakaitseametiga meelde, et ohutuse ja nõuetekohasuse tagamiseks võib pürotehnilisi tooteid müüa üksnes vastavat luba omav ettevõte. Pürotehnikat ei tohi osta turult, eraisikutelt sotsiaalmeediast ega inimeselt tänavalt. Nõuetele mittevastava pürotehnilise toote kasutamine võib tekitada tõsiseid vigastusi või varalist kahju.
Tundmatu päritoluga rakett võib teha, mis tahab
Päästeameti demineerimiskeskuse planeerimise ja valmisoleku talituse ekspert Kalvar Tammine ütles Geeniusele, et kõige suurem oht aegunud, vigase või tundmatu pürotehnika kasutamisega on see, et selle üle puudub kontroll. Rakett võib lennata teadmata suunas, süütenöör võib liiga kiiresti põleda ning seade võib liiga vara plahvatada ja lõhkematerjali kogus võib olla liiga suur.
Inimesele võib pürotehnika tekitada erinevaid vigastusi, alates põrutusest ja lõpetades jäseme amputatasiooniga. Varale on kõige suurem oht kõrge kuumus, mis võib erinevaid materjale põlema panna.
“Meie soovitus – tutvuge alati kasutusjuhendiga ning küsige alati täpsustusi kuidas on ohutu toodet kasutada. Kõikides müügipunktides peavad olema iga toote kohta ohutusjuhend. Juhendit tuleb lugeda enne kasutamist, mitte peale traagilisi tagajärgi,” sõnas ta. “Pürotehnilised tooted ei ole iseenesest ohtlikud. Ohtlikuks muudab need vale kasutamine.”
Ta lisas, et kuna pürotehnika kasutamise sisuks on põhimõtteliselt lahtine tuli ja intensiivne põlemine, siis tuleb sellega tähelepanelik olla.
Õnnetusteni viibki kõige enam pürotehniliste patareide vale paigaldamine, mille tagajärjel pakk kukub külili ning raketid lendavad, kas vastu hooneid, akendest sisse, rõdudele, autodesse või vigastavad inimesi.
“Et ostetud pürotehnika oleks kasutamisel ohutu, on kehtestatud nõuded nii pürotehniliste toodete müügiga tegelevatele ettevõtetele, müügikohtadele kui ka toodetele,” märkis ta.
Mida ilutulestiku juures tähele panna?
Pürotehnika kategooriad:
- F1-kategooria – väga madala ohutasemega, võib kasutada elamu siseruumis;
- F2-kategooria – madala ohutasemega kasutamiseks väljas piiratud alal;
- F3-kategooria – keskmise ohutasemega pürotehniline toode kasutamiseks väljas suurel avatud alal;
- F4-kategooria – kõrge ohutasemega, võib kasutada üksnes erialateadmistega isik ehk pürotehnik.
Ettevõttel, kes soovib müüa F2-, F3- ja F4- kategooria pürotehnilisi tooteid, peab olema TJA väljastatud pürotehnilise toote käitlemise tegevusluba. Tegevusload on leitavad majandustegevuse registrist https://mtr.mkm.ee/. Tegevusloa infot võib ostja müüjalt ka ostu sooritades küsida.
Nõuded pürotehnilisele tootele ja müümisele:
- Pürotehnilisel tootel peab olema kasutusluba või CE-märgistus;
- Pürotehnilise tootega peab kaasas olema eestikeelne kasutusjuhend;
- F1-kategooria toodet võib müüa vähemalt 12-aastasele isikule, arvestades seejuures toote pakendile märgitud vanusepiiri;
- F2- ja F3-kategooria toodet võib müüa vähemalt 18-aastasele isikule;
- Kui müüjal tekib kahtlus ostja vanuses, tuleb nõuda isikut tõendavat dokumenti;
- Toote hinnateave peab olema selge ja arusaadav;
- Ostu korral tuleb ostjale anda ostu tõendav dokument, millel on vähemalt kaupleja nimi või ärinimi ja tegevuskoha aadress, müügikuupäev ning iga kauba või teenuse nimetus ja hind ning tasutud summa. Alla 20 eurot maksva ostu korral peab ostu tõendava dokumendi andma vaid juhul, kui ostja seda soovib;
- Usaldusväärne kaupleja on tähistanud oma müügikoha kaupleja ärinime ja teabega kauplemisaja kohta;
- Kui tootel ilmneb defekt, on ostjal õigus esitada müüjale pretensioon. Selleks on oluline ostu tõendada, milleks sobib nii ostudokument kui ka pangaväljavõte.
Keelatud on:
- F2- ja F3-kategooria pürotehniliste toodete selvemüük;
- Pürotehniliste toodete ära andmine tasuta tarbijavõistluse või -mängu raames;
- Paugutite müümine ja kasutamine;
- Defektsete ja aegunud pürotehniliste toodete müümine;
- Avalikul üritusel ja tänava- või turukaubanduse korras pürotehniliste toodete müümine;
- Pürotehniliste toodete edastamine postisaadetises.
Pürotehnika ostmisel järgi järgmisi nõuandeid:
- Ära osta pürotehnikat turult, eraisikutelt ja ettevõtetelt, kes ei oma vastavat tegevusluba, sotsiaalmeediast ega inimeselt tänavalt;
- Küsi eestikeelset kasutusjuhendit ning tutvu sellega enne ostu;
- Järgi ohutuid hoiustamistingimusi ning vanusepiiranguid;
- Kui sul tekib kahtlus toodete ohutuse suhtes, teavita sellest Tehnilise Järelevalve Ametit;
- Pürotehnilisi tooteid ei tohi oma tarbeks hoiustada rohkem kui 20 kg.