Tulevikus võivad inimesi päästma hakata nutilutikad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
lutikas.jpg

Päästelahendusi on maailmas palju ning osad neist on ka üpris ebatavalised.Seda on kindlasti ka Põhja-Carolina ülikooli teadlaste poolt välja töötatud programmeeritavad prussakad, millega tahetakse hakata inimesi päästma.

Põhja-Carolina ülikooli teadlased on töötanud prussakate liikumise kontrollimiseks välja emaplaadi, mis käib putukatele selga. Emaplaat saadabputukale teadlaste poolt paika pandud signaale, mis sunnib prussaka teatud suunas liikuma. Allpoololevast videost on näha, kuidas see kõik töötab.

Kahjustada saanud ning varisemisohtlikessehoonetesse on päästjatel tihti raske sisse pääseda, väikestel putukatel sellega aga probleemi ei oleks. Ühtegi inimest nad hoonest välja tuua ei suuda, kuid vajalikke andmeid aitaks lahendus teadlaste arvates koguda küll. Näiteks oleks võimalik kaardistada hoone sisemust, et päästjad teaksid sisenemisel paremini, mis neid ees ootab või kus ohvrid asuvad.

Lahenduse kallal töötamise käigus tuli teadlastel teha ka valik: kas töötada välja robotprussakadvõi kasutada elavaid putukaid. Päris putukate kasuks langes otsusseetõttu, et teadlaste sõnul ei ole tänapäeva robotid veel võimelised nii edukalt ringi liikumanagu elus putukad.

Praeguse seisuga on putuka selga käiv emaplaat varustatud vaid tehnikaga, mis annab loomale liikumiskäsklusi. Pikemas perspektiivis oleks teadlaste hinnangul mõistlik emaplaadi juurdelisada ka näiteks mikrofon, mille abil tuvastada hädas inimeste appihüüdeid. Samuti ei välista teadlased ka näiteks kemikaali- või radiatsioonisensorite lisamist.

Avafoto: Põhja-Carolina ülikool/Eric Whitmire

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.