Viga elektriseadmes võib lõhkuda sinu teised vidinad või ohustada sinu tervist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ipad-429790_1280.jpg

Kõik teavad, et vigane elektroonika võib põhjustada õnnetusi, kuid võib tulla üllatusena, et kodus olev problemaatiline seade võib ohtlikuks osutuda ka teistele elektriseadmetele.

Üheks probleemiks on sagedushäired, mis võivad pärineda näiteks elektrimootoritest, toiteplokkidest või UPS-seadmetest. Enamasti tekivad probleemid voolu muundamisest vahelduvvoolust alalisvooluks või vastupidi ning ka seadmetest, mis muudavad vahelduvvoolu sagedust, milleks on näiteks sagedusmuundurid, millega juhitakse elektrimootorite kiirust.

“Kui standardne sagedus tavalises toitevõrgus on 50 hertsi, siis muundurid võivad sinna anda väga erinevaid sagedusi,”selgitas Eesti Energia elektritöödeosakonna juhataja Andrus Alas.

Need sagedushäired võivad põhjustada erinevaid elektroonikaseadmete rikkeid. Elektroonikaseadmete hulka, millele häired viga võivad teha on näiteks arvutite ja telefonide toiteplokid, LED-lampide ühendusseadmed ja võimsamate elektriseadmete kontroll- ja juhtseadmed.

“Erinevad sagedused võivad seadmetes tekitada hetkelisi pinge tõuse, mis elektroonika läbi põletavad,”ütles Alas.

“Iseenesest on tootjatel nõue oma seadmeid varustada tehnoloogiaga, mis häireid võrku ei annaks ning teiselt poolt on normid ka häiresageduse kaitsekindlusele. Ometi ei ole aga asi alati nii lihtne ja ilus, kui seadme kasutusjuhendis tootja poolt kirjutatud on,”ütles Alas ning lisas, et viga ei ole seotud üheski konkreetses riigis valmistatud seadmetega ning ei ole mingit alust arvata, et kogu Aasiast meile saadetav elektroonika oleks probleemne.

“Küll aga võib arvata, et EL piires komplekteeritud seade on keskmiselt töökindlam, kui tundmatu Hiina tootja oma,”lisas ta.

Seadme nõuetekohasuses veenduda on keeruline

“Tavatarbijal ei ole suure tõenäosusega võimalik enne ostu kindlaks teha, milline on elektriseadme mõju võrgu sagedusele,”selgitas Alas. “CE tähistus peaks ideaalis selle kindluse andma. Tavatarbijal peaksid tekkima kahtlused siis, kui elektroonikaseadmed ja lisaks leedvalgusid ja säästuvalgustid kahtlaselt katki hakkavad minema ja ilma, et selleks otsest põhjust tunduks olevat. Sellisel juhul võib ühe võimalusena kahtlustada sagedushäireid.”

Probleemide tekkimisel on võimalik lasta häireid võrgus mõõta ja selgitada nii välja häire põhjustaja. Edasi on võimalik otsustada, kas vahetada häire põhjustaja välja või varustada see filtritega, mis olukorra lahendavad.

Elektrooniliste seadmetega tuleb alati ettevaatlik olla

Kuigi sagedushäireid on keeruline tuvastada, enne kui probleemid tekivad, tasub oma elektroonikaseadmetel alati silm peal hoida. Kui juhe on vigastatud, pistikust kostab veidraid hääli või kui on tunda kärsahaisu, tuleks seadmed kohesel ettevaatlikult vooluvõrgust eemaldada.

Probleemide mitte märkamine või lõppeda vigastuste, põlengute või muude probleemidega, mida oleks kerge vältida, kui kodusel elektroonikal pidevalt silm peal hoida.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.