Veebimajutuse blogi

Kas tõesti saab varsti roolis olles veebis surfata? Mozilla plaanib kõnebrauserit

Firefoxi brauseris ei saa praegu ID-kaarti kasutada.

Kõik veebibrauserid nõuavad tööd silmadega – pead veebi vaatama, nagu see traditsiooniliselt on aegade algusest olnud. Mozilla uus projekt “Scout” aga tegeleb kõnega juhitava brauseri loomisega, mis ei näita, vaid loeb sulle ette soovitud veebilehe.

Seega võib olla tegemist n-ö käed-vabad veebilehitsejaga, millega surfates ei pea enam hiirt liigutama, klaviatuuri katsuma ega ekraanile vaatama. Samas midagi sellist juba justnagu oleks olemas – Siri, Alexa, Cortana ning Google Assistant tegelevad samuti häälkäskluste täitmisega ja neile suuliselt vastamisega.

Põhimõtteliselt töötabki Scout nagu järjekordne virtuaalne assistent, ainult et tema võimeid veebilehtedest aru saada on natuke lihvitud. Kui annad käskluse, et loe mulle ette tehnoloogiaportaali viimane tehnikauudis, siis leitaksegi veebi koodist see koht, kus võiks asuda viimase uudise pealkiri ja tekst ning loetakse see ette.

Samuti saab teha keerulisemaid päringuid, käivitada veebisaitide otsinguid või otsida vajaliku infoga veebilehti.

Veebiarendaja jaoks tähendab see, et veebisisu peaks olema ka n-ö pimedalt loetav: piltidele peavad olema lisatud tekstilised alternatiivkirjeldused, veebilehe koodist peavad aga olema selgelt leitavad erinevad veebi osad. Kuid ilmselt kasutab Mozilla ka tehisintellekti erinevate veebide sisust õige info leidmisel.

Viimase statistika järgi on Mozilla Firefoxi turuosa langenud 5 protsendini Statcounteri andmetel, turgu valitseb aga Chrome 59,7 protsendiga. Firefoxile uute niššide otsimisel ongi Mozilla ilmselt käivitanud kõnebrauseri projekti. Lähemalt kirjutas CNet.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.