Kuidas oma ettevõttest Google’i jaoks 360 kraadi fotod teha?  

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Me kõik mäletame uudiseid sellest, kui Eestisse saabusid Google’i autod ja hakkasid tänavavaateid Google Street View teenuse jaoks üles filmima. Kõrgtehnoloogilised masinad usaldati Regio väljaõppinud spetsialistide kätte, tagaistmel ja pakiruumis töötles pilte mitu serverit. Nüüd võib seda kõike ise teha ja oma tänavavaate ka kodulehele üles panna.

Google alustas mõned aastad tagasi siseruumide kaardistamist. avalike kaubanduskeskuste, teenindusasutuste, muuseumide, losside ja vaatamisväärsuste sisevaated kanti samamoodi Google’i kaardile nagu tänavavaated. Veelgi enam, Google otsustas selle kaardistamise anda rahvale, nii et igaüks saab mullipilte Google’i teenusesse üles laadida ja teatud kvaliteedistandarditele vastavad ülesvõtted ilmuvad ka maailma avalikkuse ette, kui nad Google Mapsi kaardil ringi vaatavad.

See on muide ka hea võimalus oma ettevõtte teenindusasutus või kauplus pildile saada. Kodulehele saab efektse ringikolamiskeskkonna, kus nagu Street Views saab enda ümber vaadata ja mööda ruume edasi liikuda. Sisevaated on Google Mapsis näha kollaste mummudena, kui Street View vaate mehike paremalt alt nurgast kaardi kohale tirida:

streetview4.jpg

360-kraadine panoraampilt ehk nn mullipilt on foto, kus on üles võetud kõik, mis ümberringi näha 360 kraadi ulatuses nii vertikaalselt kui horisontaalselt. Selliseid pilte vaadatakse kas veebis hiirega pilti aknas sobivas suunas tõmmates või virtuaalprillidega, mis näitab pead pöörates samasse suunda, mis pildistamisel ette jäi.

Vaja on vaid natuke tehnikat ja kannatust, et kõik ümberringi üles pildistada.

Mida mullipildi tegemiseks vaja läheb?

Kõige odavam on võtta oma mobiiltelefon ja installida Google’i rakendus Street View. Selles saab valida välise 360 kraadi kaamera või mobiilikaamera. Viimasel juhul tuleb mullipilt käsitsi valmis teha, mis nõuab aega ja kannatust.

Streetview1.jpg

Kokkukleepimisega siiski vaeva nägema ei pea, vaid peab pildistama etteantud suundades kõik üles. Selleks juhendab ekraanil vastav ring, mille suunas on vaja järgmine ülesvõte teha.

Mobiiliga tuleb pildistada üles kõik suunad enda ümber nii, et igal kaadril oleks naaberkaadritega kattuvaid osasid. Ühe pildi tegemine võtab aega keskmiselt kaks minutit.

Sellisena on hea üles pildistada mõni konkreetne koht, Street View nõuab aga juba edasiliikumist mööda siseruume või matkarada, korrates sama pildisessiooni iga seitsme meetri järel. Mobiiliga pildistades võib see üsna tüütu olla, kui arvestada, et iga kord ei suuda tarkvara mobiiliga tehtud kaadreid ideaalselt 360 kraadi fotoks kokku kleepida.

Kui aga tundub, et selline panoraampildistamine on lahe ja seda võiks rohkemgi vaja minna, saab endale hankida 360 kraadi kaamera, mis pildistab kogu ümbruse ära ühe klõpsuga. Selliseid on olemas mõnesajast eurost mõne tuhande euroni.

Kaks kõige käepärasemat on RICOH Theta S ja LG 360 CAM. Väikesed panoraamkaamerad mahuvad taskusse ja saadavad pildi mobiili üle Bluetoothi või WiFi. Google Street Views pildistades tuleb öelda, et valitaks väline 360-kraadine kaamera. RICOH teeb pildi iga 8 sekundi tagant ja aku kestab pildistades peaaegu poolteist tundi. LG kestab akult ühe tunni.

Kui kasutad Samsungi tehnikat, sobib uutele Samsungi Galaxy seeria telefonidele kohandatud Samsung Gear 360, mis teeb pilte iga kaheksa sekundi tagant ja kestab ühe laadimisega kaks tundi. Samsungi kaameral on aku ja mälukaart vahetatavad.

streetview2.jpg

Kui tahad tippkvaliteeti, siis tuleks hankida peegelkaamera koos vastava pööratava statiiviga. Statiivil peab kaamera saama sättida kindlate nurkade alla ja igas asukohas tuleb teha ligi kümme pilti igas suunas. Siin on näiteks saadaval üks selline valmiskomplekt. Pärast saab pildid vastava tarkvaraga kokku kleepida.

Peegelkaameraga pildistamine on küll kõige kvaliteetsem, kuid ka kõige ajamahukam, isegi keerulisem, kui mobiiliga igas suunas pilte tehes, sest tulemus selgub alles hiljem, nagu vanal filmile pildistamise ajastul. Kui 360-kraadise panoraami kõik pildid on kokku kleebitud, selgub tõde, kas iga kaader sai ikka sobivalt üles võetud.

Peegelkaameraga üles võetud näide (autoriks Artjom Troitski) Restoranist Troika on siin:

Nagu näha, saab neid vaateid väga hästi ka oma veebis kasutada, lisades vastava koodi HTMLis teksti sisse. Tingimused, millal panoraamvaated Google’i jaoks sobivaks osutuvad ja kaardile lähevad, on avaldatud siin.

Vana tuttav Google’i kera

Need autod, mis kunagi Eestis ringi sõitsid ja tänavavaateid pildistasid, kandsid katusel üht kera, millest vaatasid igas suunas välja kaamerad ja lidarid. Google tegi neist seadmetest ka mobiilsed versioonid, seljakotid.

Neid võib nüüd Google’ilt rentida ja tähelepanu sellise ranitsaga on kindlalt garanteeritud. Peab vaid arvestama, et Google igaühele neid välja ei anna, seega oma kodulehe põnevamaks tegemiseks ja reklaamiks ei pruugi neid ranitsaid saada.

Streetview3.jpg

Kui vastad Google’i kvaliteedinõuetele, siis Google lisab su vastavale lehele ning annab kvaliteedikinnituse, et tehtud Street View vaated võivad jõuda ülemaailmsesse Google Mapsi kaardirakendusse, tuues asutusele tänu sellele rohkem kliente. Kui ise ei taha sellega tegelema hakata, siis piisabki, kui kutsuda proff pildistaja ning lasta teha oma asutusest veebi ja Google Mapsi panoraamvaated ning Street View vaade:

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.