Kuidas ühele WordPressile mitut kodulehte paigaldada ehk mis on Multisite?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

WordPressil on olemas sisseehitatud võimalus panna ühe paigaldusega üles mitu saiti – näiteks kui teed kas mitmekeelse lehe või mitmes riigis jooksva lehe, siis on ju mugav neid kõiki ühest kohast hallata, ühest kohast sisse logida, kasutada samu andmebaase jne. Seda nimetatakse Multisite´iks ja nüüd selgitamegi mitte väga tehniliselt, mida see endast kujutab ja kuidas kasutada.

Milleks võib Multisite´i veel vaja minna?

Ühe installatsiooniga on mugav mitut veebi korraga sama kasutajana hallata, kuid veel saab sellega teha näiteks ajutisi kampaanialehekülgi, ilma et peaks uut WordPressi paigaldama hakkama, kuid ka muid häid lahendusi on, mis just Multisite´ile sobivad:

  • Mitmekeelne lehekülg, kus iga keele jaoks on vaja eraldi ja ka mitte teisi täpselt kopeerivat saiti, kuid mida oleks vaja siiski koos hallata.
  • Rahvusvaheline ettevõte või mitme asukoha ja kontoriga korporatsioon, mille kohalikke saite võiks administreerida pisut eraldi, kuid kõigil saitidel võiks olla ka ühine administreerimiskeskkond.
  • Portaal, kus erinevaid sektsioone toimetavad erinevad inimesed, kuid on ka üks kogu portaali haldav administraator või moderaatorid.
  • Blogide kogu, kus paljusid blogisid juhitakse ühest kohast.
  • Riigiasutus, millel on mitmeid alamlehekülgi ja sektsioone või omavalitsus, mille katusportaali alt jooksevad kohalike kogukondade ja asutuste sektsioonid.
  • Haridusasutus, kus õpitakse kodulehte tegema või kus klassidel on oma veebid.

Kuidas domeene jaotada?

Kui kasutad mitmeid domeene, siis saad need suunata ühe domeeni alamdomeenide peale. Näiteks Firmanimi.ee, Firmanimi.eu ja Firmanimi.com domeenid on suunatud ee.firmanimi.ee, eu.firmanimi.ee ja com.firmanimi.ee alamdomeenidele.

Muidugi võid kasutada ka alamdomeenide asemel alamkatalooge, kuhu teised domeenid suunata, kui vaja, näiteks Firmanimi.ee/eu.

Kuidas Multisite aktiveerida?

Multisite aktiveeritakse WordPressi seadetest, mis asuvad  wp-config.php failis. Seda saab redigeerida tavalise tekstiredaktoriga, sest tegemist ongi tekstifailiga. Otsi üles järgmine rida ja muuda selle väärtus true´ks:

define( ‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true );

Kui oled uuendatud faili FTP-ga serverisse jälle üles laadinud, ongi Multisite aktiivne.

Kui paigaldad seda valmis WordPress lehele, siis enne tuleb deaktiveerida kõik lisandid ehk Plugin´id.

Tools – Network Setup menüüst leiad edasised vajalikud seaded.

Sealt saadki valida, kas ehitada oma Multisite üle alamdomeenidele või alamkataloogidele.

Peale teiste lehekülgede lisamist soovitab WordPress lisada teatud koodi oma kodulehe wp-config.php ja .htaccess fauilidesse.

Edasi saad oma saitideüleseid seadeid – domeene, kasutajaid, teemasid, mooduleid jne muuta juba Network Admin menüüst:

Menüüst Sites saadki uusi saite sama WordPressi paigalduse alla lisada.

Multisite´i alamsaitide administraatorid ei saa ise lisandeid ja teemasid paigaldada, seda saab teha vaid Network Admin õigustega kasutaja. See ongi hea sel juhul, kui üks põhikasutaja haldab kõiki alamsaite ja tahab, et need liiga laiali ei valguks. Samas saab Network Admin paigaldada kõigile lehtedele selle Worpressi paigaldusega saadaolevaid teemasid, samamoodi ka lisandmooduleid ehk plugin´e.

Miks see hea on?

Miks siis ikkagi tegeleda Multisite´iga, mitte lihtsalt installida aina uusi WordPressi installatsioone?

Põhjuseid on mitmeid.

  1. Võrguadministraatorina (Network Admin) saad ühest kohast hallata kõiki oma veebilehti, neile teemasid ja mooduleid lisada ning keelata alamlehtedel iseseisvalt midagi paigaldada.
  2. Igale Multisite´i alamlehele saab määrata oma administraatori, kes tegutseb piiratud mänguväljal. Ta saab teha muutusi ainult oma hallatavas osas ja ainult selles piiris, mille on määranud võrguadministraator.
  3. Ühe allalaadimisega saad lisamooduli paigaldada paljudele alamlehtedele korraga.
  4. Uuendamine on lihtsam – seda saab teha kõigi saitide jaoks korraga.

Miks aga mitte Multisite´i kasutada? Sellekski on omad mõjuvad põhjused.

Kõigepealt – kõigil saitidel on kasutada üks ja seesama Worpdpressi install. Kui sellega peaks midagi juhtuma, siis juhtub kõigi alamsaitidega. Ja mõned Plugin´id ei tööta Multisite´is (vaata ühilduvate plugin´ide nimekirja siit).

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.