Kust leida pilte oma veebi jaoks tasuta või väikese raha eest?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
photo-1466154714956-9f5f64682fcc-crop.jpg

Veebilehte tehes pannakse paika hind, tegevused ja millal see kõik valmis peaks olema. Piltide ostmisest ja tegemisest ei räägita tavaliselt sõnagi, kujundaja peab need kas ise hankima või otsitakse viimasel hetkel kuskilt veebist. Muidugi võetakse siis kokkuhoiu mõttes fotod mõnest tasuta pildipangast.

Hea maitsega disainer leiabki tasuta vabakasutusega piltide seast mõned sobivad. Aga kui tahad erilisi, ainult oma veebi jaoks ja sellega kasutajate usaldust rohkem võitvaid pilte, tuleks natuke raha ka kulutada.

Leidub nii tasuta kui tasulisi fotopankasid, häid pilte leiab mõlemast. Sellised on mõned tasulised fotopangad korraliku, suure pildivalikuga:

  • Scanpix – Eesti meediafirmade kasutatav pildipank uudiste, aga ka illustratsioonide ja elustiilifotode leidmiseks. Siin on Reutersi, Eesti enda ajalehtede-ajakirjade ja ülemaailmsete meediapankade fotosid. Otsing ja andmebaas on küll arhailised, aga pildiarhiiv põhjalik – isegi eelmise sajandi keskpaigast on skänne. Püsikasutaja peab sõlmima lepingu, üksikuid pilte saab küsida ka Scanpixi käest e-posti teel.
  • Äripäeva fotopank – kui vajad päevakajalisi või Eesti majanduse teemalisi pilte, on võimalik liituda ka Äripäeva fotopangaga. Hinnad algavad paarikümnest eurost tükk, kommertskasutuseks müüakse fotosid alates 40 eurost tükk. Püsikliendiks saamiseks tuleb end registreerida ja oodata vastust.
  • Getty Images. Veebikvaliteediga piltide hind jääb selles suurpangas vahemikku 5-50 dollarit tükist. Kvaliteedilt üks parimaid fotokogusid koos korraliku otsinguga kasutavad agaralt näiteks ajakirjade toimetused, kuid ka veebidisainerid leiavad sealt head materjali.
  • Shutterstock – väga suur valik fotosid kvaliteedikontrolli läbinud autoritelt. 5 pilti hinnaga alates 39 eurost. Tänu sellele, et iga pildi vaatavad seal eksperdid enne avaldamist läbi, on Shutterstocki valik väga kõrgetasemeline.
  • iStockPhoto. Väga palju soodsa hinnaga fotosid. Paljusid neist on lugematu arv kordi kasutatud juba teistes veebides, eriti odavamaid pilte. Kontroll autorite kvaliteedi üle on nõrgem kui Shutterstockis ja üles saavad laadida ka amatöörid.

Kõik me tahame tasuta lõunaid, siin on mõned võimalused leida tasuta fotosid oma veebi jaoks:

  • Wikipedia, Wikimedia Commons – allikas Creative Commons litsentsiga piltide leidmiseks. Vaata hoolega, et ärilises veebis kasutamiseks oleks litsentsiga lubatud ka kommertskasutus, seda suure osa piltide puhul lubatud ei ole.
  • Flickr – maailma suurima fotosaidi piltide hulgast leiab palju selliseid, mille kasutusõiguse on autor vabaks andnud. Jälgi litsentsitingimusi väga hoolega just kommertskasutuse osas.
  • Pixabay – üks parimaid kohti tasuta ja ilma igasuguste kasutamispiiranguteta (public domain) piltide leidmiseks. Kuna see koht on populaarne, siis varitseb alati oht, et pilt on internetis ülekasutatud ja seda kohtab väga tihti. Pildistajatele soovitatakse teha annetus (mõni euro nn “kohviraha”).
  • Unsplash – siit leiab lummavaid loodusfotosid ja emotsiooneloovaid võtteid. Küsimusi ei esitada, võta ja kasuta.
  • SplitShire – tasuta fotod äriliseks kasutamiseks, kuid premium-paketiga saab ka suurema ja unikaalsema valiku väikese tasuga fotosid.
  • Freedigitalphotos – kui rahuldud väikese pildiga, saab tasuta. Suuremas formaadis foto eest küsitakse mõni dollar. Valik on suur.

Avafoto:Unsplash

Algne artikkel avaldati Veebimajutuse blogis.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.