Veebimajutuse blogi

Mida panna veebi, kui koduleht veel valmis pole?

Kui firma on loodud või toote jaoks domeen kinni pandud, tekib kohe ka küsimus, mida seal eksponeerida enne, kui suur ja võimas veebipood või sisuhaldusega koduleht valmis saab? Alustada võib vanast heast klassikast – HTML-ist, kuid loomulikult moodsamas kuues.

Alustuseks piisab veebis ühest leheküljest, millel kõik vajalik olemas. Sisu on ühes jadas ja kasutaja peab vaid allapoole kerima, et kõik vajaliku kätte saaks – lihtne maandumislehekülg ei pea hargnema kuhugi ja nii on hea seda ka käsitsi korras hoida, kui pisimuutusi vaja teha. Mitme leheküljega, kui pole sisuhaldust, peab näiteks aadressi või telefoni muutmisel jaluses hakkama meeles pidama, et igal lehel see käsitsi ära teha, see aga läheb juba liiga tüütuks.

Üheleheküljelise maandumislehe jaoks on tarvis vajalikke sisu- ja kujundusfaile. Nende valmiskomplekte leiab veebist tasuta. Üks enamlevinud lahendusi on Bootstrap, mille peale tehakse ka paljud sisuhalduse kujundusmallid, kuna see on lihtne, moodne ja kergesti muudetav raamistik.

Laadi failid alla

Alusta näiteks Startbootstrap.com lehelt, kus on hulk lihtsaid, kuid korraliku kujundusega üheleheküljelisi Bootstrapi maandumislehekülgi.

Free-CSS.com on sarnane lehekülg, kust leiad veel täiendavalt erinevaid kujundusi, mida oma maitse järgi kohendada.

Veelgi aitab valikut laiendada näiteks Colorlib.com. Pööra kindlasti tähelepanu kasutuslitsentsidele, sest seal on mitmed tasuta veebikujundused saadaval tingimusel, et säilitatakse jaluses olev info ja link autori kohta.

Vaata ka neid lehekülgi sobivate kujunduste leidmiseks: Onepagelove.com ja Themeforest.

Kõik teemad on varustatud allalaadimise lingiga ning seejärel on sul hulk faile, mille muutmine nõuab elementaarseid teadmisi HTML-ist. Seda ilmselt õpetati juba keskkoolis, seega ei tohiks midagi kaelamurdvat maandumislehele oma tekstide lisamises olla.

Vaata koodi ja tee muudatused

Ehkki ülalolev pilt võib tunduda veidi peletav, pole tegelikult programmeerima vaja hakata. Võta allalaetud HTML-failid lahti mõne tekstiredaktoriga – sobivad ka tavalised Wordpad, Notepad vm, kuid HTML-i ilmekamaks vaatamiseks oleks hea spetsiaalselt koodi vaatamiseks kohendatud tekstiredaktor, näiteks Notepad++.

Otsi HTML-is välja laused, mis on kohatäiteks pandud ja asenda need enda omadega. Täpitähed oleks hea asendada vastava tähekoodiga – näiteks ä ä ja õ õ jne, need saad teha lihtsa Replace asendusega või lühemate tekstide puhul käsitsi. Maandumislehel peavadki tekstid olema üsna lühikesed.

Muidugi võid ka kujundust kohendada, kui oskad teisigi faile lugeda, näiteks CSS-failides teksti suurust, stiili ja värvi muuta.

Muutusi saad vaadata, klõpsates index.html failil.

Lae failid oma FTP-kontoga üles

Kui koduleht tundub brauseris enam-vähem korralik, proovi veel järgi ka see, kuidas leht kitsama ekraaniga seadmetes, näiteks mobiilides välja näeb. Selleks muuda brauseriakna suurust seda hiirega kitsamaks tõmmates ja vaata, kuidas kujundus jooksvalt käitub. Hiljem proovi muidugi kindlasti järgi ka päris mobiilses seadmes.

Nüüd lae kõik failid ja alamkataloogid oma FTP-kontole juurkataloogi, kui oled enne Veebimajutuse iseteenindusest FTP-ligipääsu ja domeeniga sidumise ära teinud. Ongi lihtne maandumislehekülg valmis ja seal on ka vajalik info, mitte vaid mittemidagiütlev “avame peagi”.

Siit edasi on juba väike samm WordPressi, Voo või mõne muu sisuhalduse paigaldamiseks, kuid maandumislehe üles seadmisega oled võitnud aega, et põhjalikum veeb paremini läbi mõelda ja enne ära planeerida, kui avalikuks lähed. Üheleheküljeliselt kodulehelt aga leiavad kõik huvilised hädavajaliku info aadressi, kontakt-telefonide, meeskonna ja toodete-teenuste kohta ning äri võib veebis alustada juba kohe, ilma pikema ootamiseta.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.