Miks väikeettevõtete Facebooki-kampaaniad tulemusi ei anna ja mida teha, et annaks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Fännilehed koguvad aina vähem vaatamisi ja Facebook eelistab isiklikke postitusi firmapostitustele. Olgu, mõtlevad paljud väikeettevõtjad ja mõistavad, et see on vihje tasulisteks kampaaniateks. Kuid ka need alati ei tööta. Mida teha?

Uuring näitas, et koguni 62 protsenti ettevõtjatest peab Facebooki kampaaniaid ootustele mittevastavaks. Ühest teisest uuringust selgub, et 50% peavad investeeringut Facebooki reklaami mittetulusaks. Kuid Facebookis peab olema, seal on ka Eestist sadu tuhandeid inimesi, nendeni jõudmiseks pole eriti palju muid võimalusi. Lahenduseks on edukas kampaania. Kuidas seda teha?

Sisuturundusinstituudi uuringust selgub, et Facebooki kasutavad sisuturunduseks 97% kõigist lõpptarbijatele suunatud äridest. Miks siis ikkagi suured firmad on edukamad, aga väikesed ebaõnnestuvad Facebooki kampaaniates? Siin on mõned põhjused ja soovitused, kuidas neist välja tulla.

Põhjus 1. Väikesed peavad kõik ise tegema

Tavaliselt on väikeettevõttes inimesed, kes teevad kõike. Nad küll võivad olla suured eksperdid oma valdkonnas, millega ettevõte tegeleb, kuid sisuturunduses ja reklaamis pole oma ala eksperdid paraku sündinud geeniused. Suured ettevõtted palkavad selleks turunduse ja reklaami eksperdid, väikestele pole see alati jõukohane.

Kuid väikeste võimalus on õppida selgeks mõned teoreetilised põhireeglid, mille järgi oma kampaaniaid sihtida.

Põhjus 2. Raha kulutatakse liiga paljudele või valedele inimestele reklaamimiseks

Selleks, et ise kohalikus ajalehes reklaami tellida, pole vaja palju teada. Mõju tagab ajalehe tiraaž ja nähtavust saab mõjutada, ostes suurema pinna.

Facebookis käib aga kõik teistmoodi. Tähtis on kitsendada oma auditooriumi, kellele reklaami näitad, võimalikult täpselt õigele sihtrühmale, et ei loobiks raha asjata tuulde. Facebookis, nagu öeldud, on väga palju kasutajaid ning kõik ei pruugi olla huvitatud sinu teenusest, kõigile pole vaja turundusteadet näidata. Maksta tuleb aga näitamiste arvu eest.

Õnneks on Facebooki kampaaniate korraldamisel olemas korralikud vahendid oma sihtrühma jaoks auditooriumi kitsendamisel. Need on nii geograafilised kui demograafilised. Valida saad soo, vanuse, asukoha, huvide ja muu järgi ehk siis täielik nimekiri erinevate tunnuste järgi „diskrimineerimiseks“ on olemas.

Põhjus 3. Oma sihtgruppi ei teata

Põhjuse 2 otsene järg järgmisse ämbrisse astumisel on oma sihtgrupi mitteteadmine. Olgu, kitsendad sihtgruppi mingite tunnuste järgi, kuid kas see allesjäänud väiksem seltskond ikka on need, kes võiksid su kaupa või teenust kõige suurema tõenäosusega osta?

Oma sihtgrupi teadasaamiseks on vaja teha mitmeid väiksemaid kampaaniaid – testi lühiajaliselt ja väikeste summadega erinevaid sihtgruppe ning hinda tulemusi – kuidas need kampaaniad pöörduvad kodulehe külastusteks, kliendiks registreerumiseks ning lõpuks müügiks. Katse-eksituse meetodil selgub lõpuks kõige edukam kampaania ja selle sihtgrupp.

Põhjus 4. Eesmärk on segasevõitu

Mis on sinu Facebooki kampaaniate tulemus, millega rahul oled? Väga tihti loodetakse, et kampaaniad aitavad suurendada fännide hulka ja see ongi kampaania kõige tähtsam eesmärk.

Mõned aastad tagasi tehti loosimisi ja jagamisi, mis tõid mõnedele fännilehtedele kümneid tuhandeid fänne. Kui suur auhind oli välja loositud, kadus suur osa nänninäljas kasutajatest fännilehelt ja läks mujale uusi kampaaniaid otsima. Võimalik, et mõni andunud fänn tekkis ka, kuid see ei pruugi kokkuvõttes olla vaeva väärt.

Fännidest hoopis olulisem võib olla mõni muu eesmärk. Facebook annab kampaaniat planeerides siingi head nõu. Saad valida, kas tahad näiteks oma brändi tuntust suurendada (siis tõesti peaks ehk võimalikult paljude inimesteni jõuda) või igatsed veebiklikke? Sel juhul peab kampaania pakkuma nii palju huvi, et inimesed lingil klõpsaksid. Koht, kuhu maandutakse, peab huvi tekitama ja edasi veebis toodete-teenuste lehele juhtima. Võid ka soovida kliendiandmebaasi täiendada – kampaania peaks siis uusi kliendikontakte tooma. Muidugi võib eesmärgiks ola ka lihtsalt müük, kuid selle eesmärgi puhul peab arvestama, et müügini jõuab potentsiaalne klient läbi mitme astme ja ost võib toimuda alles peale mitmendat kampaaniat või läbi hoopis teiste kanalite.

Põhjus 5. Tulemusi ei mõõdeta

Järgmine viga, mida tehakse, kui erinevaid kampaaniaid oled katsetanud, on tulemuste mittemõõtmine. Võimalik, et mõni kampaania toob tulemusi hoopis muudmoodi, kui esialgu arvati. Mõõda nii kampaaniast tulnud klikke, võimalikku kliendikontaktide kasvu või muidugi ka suurenenud müüki. Kui tegid kampaania müügi suurendamiseks, aga said juurde kliendikontakte, siis hea on seda teada ja astuda järgmine samm. Kuid siin tulebki järgmine põhjus, miks edu ei pruugi veel õuele tulla.

Põhjus 6. Puudub tegevusplaan

Kui mõni kampaania tõi tulemuse, mis võiks ärile kasuks tulla, peab astuma järgmise sammu. Mida teha, kui potentsiaalsed kliendid justnagu tundsid huvi kampaanias reklaamitud veebilingi vastu, kuid ostma ei kippunud? Võib-olla oli põhjus selles, et reklaam oli nagu kollase veebimeedia klikimagnet, mis meelitas ülepaisutatud pealkirjaga, aga kvaliteetset sisu ei pakkunud. Seega tegevusplaan peaks lisaks pilkupüüdvale pealkirjale sisaldama ka huvitavat sisu ja lõpuks ka väärtuslikku kaupa, mille ostjad omakorda teisi ostma kutsuvad ja väärtuslikku positiivset tagasisidet annavad.

Lõpetuseks veel üks uuring, mis ütleb, mida väikeettevõtjad ise tahavad oma kampaaniatega saavutada:

72% – teadlikkuse tõstmine

63% – uute klientide leidmine

44% – veebiliikluse suurendamine

43% – müügikõnede tekitamine

36% – olemasolevate klientide hoidmine

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.