Milliseid põhilisi vigu inimesed oma veebilehtede Google’i jaoks optimeerimisel teevad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dsc_0088.jpg

Sel nädalal selgitab Veebimajutuse partner,Convert OÜasutaja Feliks Stavitski, kuidas oma veebilehte otsingumootorite jaoks optimeerida ning miks see üldse vajalik on.

Mis on SEO?

Kui nüüd väga lihtsustatult öelda, siis on see veebilehe (aga mitte ainult) tuunimine nii, et see otsingumootoritele meeldiks.

Seda saab küll nõnda lihtsalt väljendada, aga tegevus ise on küllalt keeruline. Google (millele kõik meele järele soovivad olla) kasutab otsingu tulemuste reastamiseks rohkem kui 200 erineva indikaatori. Et asi liiga lihtne poleks, on need indikaatorid salastatud ning need muutuvad pidevalt. Ehk siis on vaja lahendada võrrand 200 muutujaga, teadmata isegi, mis need muutujad on ja poole lahendamise peal võib ka võrrand ise muutuda.

Otsingumootori ülesanne on leida kasutaja küsimustele parimad vastused. Otsingumootorid töötavad põhimõtteliselt kahes etapis. Esiteks tuhlavad nad läbi kogu veebi. Seejärel "loevad" nad läbi kõik veebilehed, mis ette satuvad, seda nimetatakse crawlinguks, seejärel reastavad nad leitud lehed vastavalt sellele, mida kasutaja otsis. Selle nimi on indexing.

Kui sa otsisid head advokaati Tallinnas, siis otsingumootor pani ritta (index) kõik lehed (crawl), kus on seda fraasi kasutatud. Reastamisel kasutati eelnevalt mainitud võrrandit paarisaja muutujaga.

Miks on optimeerimine vajalik?

Optimeerimise võib laias laastus kaheks jaotada: lehel tehtav optimeerimine ja leheväline optimeerimine.

Lehel tehtav optimeerimine tagab selle, et leht oleks tehniliselt korras, puhta koodiga, turvaline ja lehe külastajatele sisukas ning vajalik (ehk siis külastaja leiab lehelt kiiresti vastuse oma küsimusele). See omakorda tagab selle, et otsingumootor suudab kiiresti ja temale arusaadavas keeles lehest aru saada.

Leheväline optimeerimine koosneb suuresti oma lehele linkide hankimises. Siinkohal võib kohe ära unustada linkide ostmise. Mida loomulikumalt need lingid sisse tulevad, seda usutavam on see otsingumootorile. Samuti peaks veel märkima, et kõik lingid pole võrdsed. Iga link on otsingumootori jaoks eri väärtusega. Reegel, et mida rohkem, seda uhkem, siinei kehti.

Lisaks muidugi ei saa mainimata jätta, et ka puhtmajanduslikult on optimeerimine kasulik. Seda väga lihtsal põhjusel:mida paremal positsioonil sa tulemustes oled, seda rohkem rahvast ka sinu veebilehele liigub.

Erinevatel andmetel saab Google otsingutulemustes esikohal olev veeb umbes 45-50 protsentikogu liiklusest. Teise koha saanu 10-15 protsentija edasi juba kõik ülejäänud alla 10 protsenti. Teisele tulemuste lehele ei lähe peaaegu et mitte keegi. Ja SEO tegijate hulgas levinud nali ütleb, et parim koht laiba peitmiseks on Google kolmas leht.

Siit edasi võid juba ise lihtsalt välja arvutada, kui palju on väärt üks esikoht Google’is.

Milliseid reaalseid tulemusi võib pärast optimeerimist näha?

Olenevalt otsingufraasi raskusastmest (ehk kui tugev on konkurents) võib reaalsete tulemusteni jõuda ka alles kuu-paari möödudes. Kui otsingufraasile on vähe konkurentsi, siis tähendab see ka otsijate vähest huvi. Ehk siis antud fraasi otsingus väga palju ei kasutata ja SEO-le tehtav kulutus pole tasuv.

Mõned SEO "spetsialistid" kasutavad sellist olukorda ja klientide teadmatust ära.

Näiteks lubatakse, et nad garanteerivad sinu lehele esikoha Google otsingus (kuigi sellist asja ei saa keegi lubada, veel vähem garanteerida). Seejärel otsitakse kõige väiksema konkurentsiga fraas, mis ei pruugigi sinu äriga tihedalt seotud olla, ning optimeeritakse leht. Tulemuseks võib küll olla esikoht otsingutulemustes ja lubaduse täitmine ning raha kasseerimine, kuid kui see esikoht toob kuu aja jooksul sisse näiteks kolm külastust, siis…

Ning kui asju hämaralt ajada ja kasutada kahtlasevõitu tehnikaid, võib tulemusi näha üsna kiiresti. Seda siis pigem negatiivse poole pealt. Alguses võib ka positiivset tulemust märgata, kuid alati on Google sellistele petukatsetele vee peale tõmmanud. Ning sellistest asjadest taastumine on väga raske. Mõnel juhul lausa võimatu.

Kuidas SEO-le läheneda? Mida tähele panna, mida teha, kuidas teha? Kas ise saab ka kuidagi teha?

Esimese asjana tuleks endale selgeks teha, et tegu on kestva protsessiga. Sellel alal ei juhtu midagi üleöö. Teiseks peab aru saama, et veebilehti tehakse ikkagi reaalsetele inimestele, mitte otsingumootoritele. Sisu on kõige olulisem osa ka SEO puhul.

Isetegemine taandub kokkuvõttes sellele, kas sul on piisavalt aega. Või siis, kui palju sinu aeg maksab. SEO-ga tulemuste saavutamine on aeganõudev protsess ning kui eesmärk on kiiresti kliente leida siis on mõistlikum kasutada näiteks AdWordsi või Facebookireklaame.

Üks lihtsamaid asju, millega ise võiks algust teha, on otsingusõnade ja fraaside selgeks tegemine.

Kirjuta üles kõik pähetulevad sõnad ja fraasid, millega sa tahaksid otsingus esindatud olla. Võimalusel küsi oma klientidelt, kuidas nad sind veebist otsiksid. Sulle võib tunduda loogiline, et klient otsib su teenust mingi kindla sõna järgi, kuid kliendi loogika ei pruugi sinu omaga mitte sugugi kattuda.

Kasuta mõnda otsingusõnade tööriista (näiteks tasuta Google Keywords Planner), mis annaks sulle umbkaudse otsingumahu. Ja sisesta sinna kõik üles tähendatud fraasid. Tulemuseks on nimekiri, mis näitab ära iga fraasi otsingumahu kindlal ajaperioodil.

Saadud tulemuste järgi reasta oma otsingusõnad. Tulemustest võib välja tulla, et mõndasid fraase otsitakse niivõrd vähe, et neile ei tasuks tähelepanu pöörata. Kuid siinkohal soovitaks neid kasutada, kui teise taseme fraase.

Määra igale otsingusõnale kindel leht oma veebis. Nüüd tegele iga lehega eraldi,optimeeri iga leht eraldi otsingusõnale.

See on küll lihtsustatud protsess, kuid see aitab algust teha. Ja on abiks nii SEO, kui ka teiste turunduskampaaniate puhul.

Kuidas teada, kas sinu leht vajab otsimootori jaoks optimeerimist?

Kõige lihtsam test on järgmine:

Ava Google. Trüki otsingukasti see fraas või sõna, millega su veebileht peaks leitav olema. Vaata tulemusi. Kui sa pole esimene, siis vajab su leht optimeerimist.

Eriti hull on lugu, kui su veebileht ei ole esimene isegi oma domeeni otsimisel.

Milliseid vigu optimeerimisel tehakse?

Sellisel keerukal alal ongi väga lihtne vigu teha. Aga mõned põhimõttelised vead on järgmised.

Esimeneon oma veebi mitteoptimeerimine. Teiseks soovitakse tulemusi saada kohe. Kolmandaks ei saada aru sisu tähtsusest. Tulemuste mittejälgimine on samuti üks suur viga. Ning riburadapidi edasi juba pigem tehnilised vead: lehe struktuur, linkimised, piltide ja sisu optimeerimised ja nii edasi.

Kuidas Eestis üldiselt asjade seis on? Kas pigem on lehed optimeeritud otsimootorite jaoks või ei?

Kui nüüd lähtuda sellest, et ideaalselt on optimeeritud ainult otsingus esikohal olevad veebid, siis kõik ülejäänud lehed vajavad optimeerimist.

Aga kui nüüd ilma naljata rääkida, siis ei Eestis ega tegelikult ka mujal maailmas pole seis just kiita. Kui üldse optimeerimisega alustatakse, siis tihtilugu lüüakse sellele kiiresti käega.

Algne artikkel avaldati Veebimajutuse blogis.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.