Veebimajutuse blogi

Oluline verstapost: pool veebiliiklusest on turvaliselt krüpteeritud

encryption.jpeg

Firefoxi andmete kohaselt saavutati eelmisel nädalal interneti ajaloos oluline verstapost, mil üle poole kogu selle päeva veebilehtede laadimistest toimus Mozilla Firefox veebilehitsejas HTTPS-protokolligakrüpteeritult.

Uudisest andis teada Let’s Encrypt projekti juht. Let’s Encrypt on projekt, mis jagab väiksematele veebilehtedele tasuta HTTPS-sertifikaate, eesmärgiga muuta suurem osa maailma veebiliiklusest paremini krüpteerituks ja kaitstuks.

50% verstaposti saavutamine on veel eriti märkimisväärne, sest veel alles 2015. detsembris oli vaid 40% kogu veebiliiklusest turvaliselt krüpteeritud.

Siiski ei tasu verstaposti saavutamise üle liialt rõõmustada. Krüpteeritud liikluse mahtumõõtis Let's EncryptFirefoxi veebilehitsejas, mida kasutab kokku vaid 7,7% kõikidest veebikasutajatest. Samuti kontrollisid nad vaid neid laadimiskordi, mille viisid läbi kasutajad, kelle veebilehitseja puhul olid mõõtmistööriistad sisse lülitatud.

See tähendab, et reaalsuses võib krüpteeritud laadimiste hulk olla kõikide veebikasutajate peale väiksemkui 50%. Siiski, võrreldes numbreid aastataguse ajaga, on näha märkimisväärset tõusu HTTPS-ikasutamises.

Lisaks Firefoxile hoolib HTTPS-ist ka Google, kes lubas oma otsingumootoris nende lehtede juurde, mis ei kasuta turvalist sertifikaati, lisada hoiatusmärke. Lehekülje jaoks, kuhu suurem osa liiklusest tuleb läbi Google’i otsingumootori, tähendaks see märkimisväärset külastuste langust.

Algne artikkel avaldati Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.