Sotsiaalne ettevõtlus – teeni tulu, aga aita ka ühiskonda!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aina enam liiguvad äriringkondades jutud uut tüüpi popist nähtusest – sotsiaalsest ettevõtlusest. Kuidas on võimalik olla head tegev organisatsioon ja samas ka mitte laus-kahjumisse jääda? See ongi sotsiaalse ettevõtja üks olulisi ülesandeid, kuid mitte põhiküsimus.

Põhiküsimus pole see sellepärast, et tulu teenimine on pigem vajalik eeldus jätkusuutlikuks kestmiseks. Põhiküsimus on ühendada see jätkusuutlik tegevus ühiskonna mõne põletava probleemi lahendamisega. Olgu selleks siis taaskasutus, kodutute tööle rakendamine või narkosõltlastele uue normaalse elu võimaluse pakkumine.

See pole ka mõni suur ühekordne sotsiaalprojekt, mille jaoks tavaliselt antakse palju avalikku raha ja mis läbiviijale toob küll mainekasu ja teatud kulude katmise, kuid edasi tuleb ise juba midagi muud tegelema hakata. Sotsiaalne ettevõtlus on pidev, ärimudeliga alustatud tegevus, mis peab suutma iseseisvalt jätkata.

Kuidas ma saaksin alustada?

Alustada võiks sellest, et uurida, mida teised on teinud ja mõelda, millist probleemi sa tahaksid lahendada.

On kaks põhilist ja väga laia valdkonda, kus sotsiaalsed ettevõtted tegutsevad: inimeste toimetulekut ja heaolu parandades ning looduse ja keskkonna head seisundit säilitades.

Eestis on ilmselt üks tuntumaid sotsiaalseid ettevõtteid Uuskasutuskeskus, mis tõi unustatud komisjonikaupluste idee uues ja värskes kuues tagasi. Eriti just nüüd, tarbimisajastul ja asjade ülekülluses on vajalik, et vähemalt mingi osa kasutatud asju tagasi ringlusse jõuaks.

Sotsiaalne ettevõtlus aitab need kasutuks muutunud asjad ühtedel inimestel ära anda ja teised saavad need endale odavama raha eest. Retro on moes, teinekord on mõni kasutuna tundunud asi uue omaniku jaoks väga palju väärt.

MTÜ Tagurpidi Lavka on teine hea näide sotsiaalsest ettevõtlusest. Eestis on toiduained poes kallid ja kokkuostus odavad. Tee põllult või laudast tarbijani kestab pikalt läbi erinevate vahe-etappide ja see mõjub halvasti nii ostjale kui tootjale. Tagurpidi Lavka aga ei vii mitte külla lavkat ehk autopoodi, vaid vastupidi – toob külast kaubaauto värske kraamiga linna. Võidavad kõik – tarbijad, tootjad ja ka ettevõtja, kes selle otseliini organiseeris.

Näiteid on juba õnneks palju, neid leiab veel seda tüüpi ettevõtete katusorganisatsiooni Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku lehelt. Mõned ettevõtted teenivad kogu vajamineva tulu täiesti ise, osad jälle saavad toetusi, kuid vähendavad sõltuvust avalikust rahast osaliselt ise oma teenustelt tulu teenides.

Kas MTÜ või OÜ?

Sotsiaalne ettevõtlus võib olla kas rohkem heategevusliku või ärikallakuga. Kui kasumi jagamine omanike vahel pole eesmärgiks, siis sobib täiesti ka lihtsa raamatupidamisega MTÜ, kus liikmetele saab töötasu maksta nagu eraühingus, kuid puuduvad omanikud, kelle vahel kasumit jagada. Kogu teenitud tulu läheb sotsiaalse ettevõtluse eesmärgi toetuseks.

Kui aga on tahtmine teha ikkagi tavalist äri, kuid siduda see ühiskondliku vastutusega ja teenida kasumit, mida muidugi omanikud võivad hiljem oma soovi järgi heategevuseks jagada, siis äriühing on traditsioonilisem ja sobivam vorm.

Kust saaks sotsiaalsele ettevõtlusele toetust küsida?

Kui tegeled inimeste eluolu, kogukonna ja kohaliku elu arendamisega, tasub uurida näiteks Kodanikuühiskonna Sihtkapitali taotlusvoorudest.

Kui oled suunatud looduse ja elukeskkonna parandamisele ja säilitamisele, siis toetatavaid rahalisi võimalusi pakuvad on kõige rohkem ilmselt Keskkonnainvesteeringute Keskuse taotlusvoorud. Aga loomulikult võib sotsiaalse ettevõtluse läbimõeldud äriplaan sobida ka näites Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele või mitmetele ärikiirenditele ja inkubaatoritele, kus toetatakse alustavat ettevõtlust. Samuti on kohalikel omavalitsustel nii sotsiaalse ettevõtluse kui alustavate äriühingute toetusprogrammid.

Sotsiaalne pool lisab ka riskiinvestorite jaoks ärile tavaliselt jumet ja nad on nõus siis rohkem panustama.

Alusta veebiga inkubaatoris

Veebimajutus toetab alustavaid ettevõtteid inkubaatoriga – selle abil saab pool aastat oma kodulehte tasuta sisse seada ja majandada, sest kõik vajavad alguses abi. Vaata lähemalt inkubaatori kohta siit: veebimajutus.ee/inkubaator.

Täielikult heategevuslikku projekti, mille pealt ei teenita tulu, saab Veebimajutus toetada ka tasuta majutusega.

Hetkel juba toetatakse:

Kui tegeled sarnase projektiga ja sooviksid tasuta majutust, siis võta Veebimajutuse klienditeenindusega ühendust.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.