Stackoverflow uuris 90 tuhande arendaja käest järgi, mida nad tegelikult tahavad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Üks maailma suurimatest tarkvaraarendajate kokkusaamise portaalidest Stackoverflow küsitleb igal aastal üle maailma arendajaid ja uurib välja, mida nad oskavad, mida tahavad ja mida tulevikus ootavad oma tööst. Tulemuste põhjal saab tavaliselt öelda, millistest oskustest on hetkel kõige rohkem puudu, milliseid töövahendeid arendajad ise kõige meelsamini kasutavad ja kuidas tööd teha armastavad.

Üheksandat aastat järjest toimunud küsitlusel osalesid seekord ligi 90 000 arendajat.

Tulemused on näha siin.

Küsitlusest selgunud põhijäreldused on järgmised:

  • Kõige kiiremini populaarsust võitev programmeerimiskeel Python kasvatas edu veelgi ja tõusis teisele kohale. Esikohal on Rust.
  • Üle poolte praegustest arendajatest on kirjutanud oma esimese programmi enne 16. eluaastat, kuigi see sõltub suuresti ka riigist, kust arendaja pärit ja ka soost.
  • Kõige kõrgemat palka saavad DevOps´id ja töökindluse-insenerid, kõige suurema kogemustepagasiga arendajad aga otsivad kõige vähem uut töökohta ja on oma senise ametiga rahul.
  • Maailma kõige optimistlikumad arendajad elavad Hiinas. Nemad usuvad kõige rohkem, et praegu tegutsevad inimesed elavad paremini ja praegu sündivad lapsed tulevikus veel paremini kui eelmine põlvkond.
  • Kõige pessimistlikumad arendajad on Lääne-Euroopa riikides, eriti Saksamaal ja Prantsusmaal, kes usuvad helgesse ja paremasse tulevikku kõige vähem.
  • Oma produktiivsuse kõige suuremaks takistuseks peavad arendajad töökohustusi, mis pole seotud nende arendustegevusega, mõned pidasid takistavaks ka toksilist töökeskkonda (suhete mõttes).

Stack Overflow´ iga-aastane arendajate küsitlus on maailma suurim ja põhjalikum ning annab hea ülevaate nii arendajatele endile kui klientidele ja tööandjatele, millises seisus on hetkel tarkvaraarenduse sektor ja mida ootavad seal töötavad inimesed.

Küsitlusest selgub, et enamus vastanuist (51,9%) on nn full-stack programmeerijad ehk teevad nii serveripoolset tausta-arendust kui kasutajaliidese arendust. Kõige enam (31%) on 5-9 aastase kogemusega programmeerijaid, 90% on mehed, 27,6% 25-27 aastased, 61,1% arendajatest pole lapsi, sotsiaalmeediakanalitest meeldivad kõige enam Reddit, Youtube ja Whatsapp (neljandana tuleb alles Facebook).

Põnev on ka arendajaid mõjutanud isikute esikolmik:

  1. Elon Musk – 30,2%
  2. Jeff Bezos – 7,2%
  3. Satya Nadella – 4.4%

Tegemist on siis Tesla, Amazoni ja Microsofti juhtidega. Neljandal kohal on vastaja ise (valis iseend) ning viies – USA president Donald Trump.

Maailma populaarseimad platvormid arenduseks on aga järgmised:

  1. Linux – 53,3%
  2. Windows – 50,7%
  3. Docker – 31,5%
  4. Android – 27,0%
  5. AWS – 26,6%

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.