Üks eriti usutav Facebooki paroolide väljameelitamise vahend ja kuidas seda avastada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kaader videost

Kui õngitsuslehed üritavad tavaliselt kasutajat petta sarnase domeeninime, tuntud teenusele sarnase veebilehe ja e-postiga saadetud õngitsuslinkide kaudu, siis uus Facebooki (või mõne muu autentimislehe) parooli õngitsemise nipp võib alt vedada ka kõige skeptilisemaid ja teadlikumaid kasutajaid.

Myki Security blogis kirjeldatud juhtimil serveeritakse kasutajatele Javascriptiga loodud täiesti üks-ühele Facebooki autentimise aknaga sarnast sisselogimislehte, kus palutakse sisestada kasutajanimi ja parool. Kõik on äravahetamiseni sarnane, isegi kodulehe veebiaadress (URL) akna ülaosas. Sellist Facebooki sisselogimise akent kasutatakse näiteks turvaliseks sisselogimiseks mõnes kolmandas veebis, kuid saab tekitada ka libalehe, kus justnagu küsitakse autentimiseks Facebooki kontoga tuvastamist.

Kuidas sellist pettust avastada?

Täiesti üks-ühele võltsitud sisselogimisaken on silmaga vaadates originaalist eristamatu. Ainuke asi, mis neid eristab, on see, et võltsaken on “joonistatud” veebilehe peale, mitte ei ole ettehüppav eraldi brauseriaken. Pettuse avastamiseks tuleb akent liigutada veebiakna serva ja kui see jääb brauseriakna ääre taha peitu ehk näidatakse vaid brauseri sees, on tegemist võltsinguga. Kui aga liigub üle ekraani ka väljaspoole brauseriakent, siis on tegemist tõelise sisselogimisaknaga.

Seega pole antud pettuse puhul abi ei veebiaadressi või HTTPS-i kontrollimisest, vaid ainuke visuaalne kontroll on tõesti sisselogimisakna nihutamine brauseriakna serva.

Esialgu ei ole teada, kas tegemist on tõesti ehtsa juba ära kasutatud turvaohuga või pigem teoreetilisega, kuid kasutajate jaoks on see väga raskesti tuvastatav, kui keegi peaks niimoodi parooliõngitsust tegema. Ainuke kindlalt toimiv vahend on kasutada mitmeastmelist autentimist ehk sellist lahendust, kus lisaks paroolile peab end veel moodmoodi ka tuvastama, näiteks mobiilist.

Artikkel ilmus algselt veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.