Veebid on “raskeks” läinud – uus Chrome peab saama võimsama mootori

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Google´i veebilehitseja Chrome sai sel aastal kümneaastaseks. Ehkki brauser on sellest ajast palju muutunud, on suur osa brauserimootorist jäänud samaks. Kuid veebilehed ise, mida brauser peab kiiresti laadima, on alates 2011. aastast muutunud kordades “raskemaks”, sisaldades praeguseks kaheksa korda rohkem Javascripti. Brauser peab jaksama kiiresti seda kõike jooksutada, mis ongi uue põlvkonna Chrome´i arendamise üks põhiväljakutseid.

Novembris toimunud Chrome´i arendajate suurel kokkusaamisel tõdetigi, et mootor on lahjaks jäänud. Kui varem heideti brauserile ette liigset mälukasutust, siis nüüd on saanud veebilehitsejate jaoks pudelikaelaks juba arvutiprotsessorite võimsus – kes oleks osanud seda 2011. aastal arvata, et aina võimsamad masinad ei suuda enam piisava kiirusega lihtsat veebi jooksutada?

Ainuke asi, et veebid pole enam lihtsad. Paljud rakendused ja mängud on kolinud veebi ja need esitavad protsessorile veel karmimad nõudmised kui nii-öelda loomulikud rakendused, mida arvutisse installitakse. Brauseris on hulk renderdamisi ja mitu tarkvarakihti, mis koormavad riistvara enam.

Brauser peab olema ka sujuv ja kiiresti reageeriv – inimkatsed on näidanud, et iga hiireklikk või klahvivajutus peab vallandama tegevuse juba alla kümnendiku sekundiga, muidu kasutaja peab veebilehitsejat aeglaseks. See kiirus on saavutatav tööde jagamisega eraldi osadeks, mis on kasutajale kohe näha ja mis toimivad taustal. Näiteks uue Chrome´iga töödeldakse pilte ning Javascripti eraldi.

Millal uuendused uue brauserina meie ette tulevad, pole veel teada, kuid Google andis 200 000 dollarit Javascripti raamistiku arendamiseks, mis meie veebid tulevikus kiiremaks muudaks. Seni aga peaksid veebiarendajad pingutama ja oma veebe ise “kergemaks” tegema, et kasutajate arvutid nende kallal koos brauseriga vähem vaeva näeksid. Google toob näiteks Pinteresti, mille arendajad võtsid eesmärgiks koduleht ülikiireks teha nii töölaual kui mobiilis ning see lõpuks õnnestuski. Siin on nende eduvideo:

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.