Viis lihtsat soovitust, kuidas teha hea ja köitev Youtube´i video

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Videos peitub tulevik, seda räägivad kõik turundajad, ehkki video tegemisel tundub tavaliselt olema suure raha lõhn küljes, sest palgata tuleb terve tiim, kes pilti üles võtma hakkab. Youtuberite ajastul see enam päris nii alati pole. Peaaegu igaüks saab hakkama, kui teab mõnesid lihtsaid reegleid.

Filmi korraliku kaameraga

Käes on Full HD ajastu ja aina enam tahetakse sisu 4K kvaliteedis. See tähendab, et ka kaamera, millega filmitakse, peab olema väga hea.

Õnneks see pole tänapäeval enam väga suur probleem, sest isegi kui sul on mõne tootja tipptelefon, siis see teeb üsna hea kvaliteediga videot. Salvesta maksimaalses võimalikus kvaliteedis, kuid veel parem, kui mobiili asemel on käepärast näiteks mõni peegelkaamera – siis saab mängida suurema avaga, teravussügavusega ja ebaolulise tausta hägustamisega, et tuua esile kõige olulisemat ehk esinejat.

Heli ei tohi pildile alla jääda

Juba ammu on teaduslikud uuringud tõestanud, et kehvapoolne pilt pole inimestele nii ebamugav, kui kehv heli. Isegi hea pildiga hakkiv või madala kvaliteediga hääl on publiku jaoks talumatum kui halb pilt.

Seega kui filmid mobiili või peegelkaameraga, siis on alati vaja kvaliteetset lisamikrofoni. Mobiili sisseehitatud mikrofonidel on tavaliselt see kiiks, et need salvestavad kvaliteetselt lähemal olevat heli ning üritavad summutada kõike, mis tuleb kaugemalt. Kui aga tahad videosse sisse saada ka taustahelisid, siis mobiilimikrofoniga see tavaliselt ei õnnestu.

Peegelkaameratel on aga sisemised mikrofonid tavaliselt üsna kehvapoolse kvaliteediga, aga neil kaameratel on reeglina ka mikrofonisisend. Sinna tulekski pista oma kvaliteetne välimikrofon – neid on disainitud isegi spetsiaalselt juutuuberitele, et oleks kvaliteetne, lihtne kasutada ja sobiks nii peegelkaameratele kui mobiilidele.

Õues filmimiseks kasuta ka nn „surnud kassi“ ehk „Dead Cat“ nimelist kohevat tuuletõket – see karvane mikrofonikate likvideerib müra, mida põhjustab mikrofoni puhuv tuul.

Veel võib helikvaliteeti parandada välise helisalvestiga – siis on aga pärast rohkem tööd, sest pilt ja heli tuleb sünkrooni viia. Üks nipp selleks on enne igat klippi kätega plaks teha, nii leiab helijäljest kaamera ja salvesti sama koha üles (montaažiprogrammid näitavad heli graafiliselt ja plaks on selgelt näha).

Räägi vajalikku juttu

Lihtne soovitus, aga oluline ikkagi: selleks, et video vaatajaid esimese nelja sekundi jooksul oma klippi edasi vaatama meelitada, tuleb olla huvitav ja kasulik. Köitmiseks on mitu võimalust. Alusta näiteks mõne naljaga, veidra juhtumiga, lahendust ootava looga, mille lõpptulemus kohe ei selgu. Mõistagi tahavad kõik edasi vaadata, millega see lugu lõpeb.

Üks hea ja kindel viis kõigile kasulik olla on nõu anda. Räägi oma valdkonna olulistel teemadel ja soovita, kuidas vaatajad oma probleeme saaks lahendada.

Lõppu, nagu tavaliselt turundajad soovitavad, peaks jääma üleskutse tegudele: telli, osta, tule kohale, tee midagi.

Hea ettevalmistus on kolmveerand võitu

Asjata ei ole korraliku Hollywoodi mängufilmide subtiitrites sadu nimesid, mida enamus kinokülastajaid ei jõua lõpuni vaadata. Kõik nad on aidanud kaasa põhjalikult ettevalmistatud linateose sünnile. Kui aga teed ise Yotube´i videot, pole sadu inimesi kuskilt võtta ja läbi peab ajama piskuga – kas ainult iseendaga või veel mõne sõbraga.

Kuid ka nii saab paljusid vaatajaid rahuldava video valmis teha. Ettevalmistus peab olema samas stiilis, kui proffidel:

Vali sobiv võttekoht. Arvutimängude tutvustamisel piisab ekraanivideotest ja veebikaamerast, mis näitab aeg-ajalt mängijat, kuid muudel juhtudel võiks toast välja ikka ka minna. Õues on esiteks valgustingimused alati paremad ja teiseks taust huvitavam kui kellegi toasein või riidekapp.

Kirjuta väike stsenaarium. See ei pea olema sellise detailsusega nagu heas märulifilmis, vaid piisab lihtsalt kavast, mis järjekorras ja kus mida (või keda) üles võtta.

Monteeri asjalikult. Klippide kokkupanek võib võtta rohkem aega, kui filmimine ise. Jälgi kaadrite üleminekuid, lõika kõik igavam ja ebavajalik välja. Tihenda sündmusi nii, et ei tekiks hetkekski kiusatust Youtube´i aken kinni panna ja mujale surfata.

Tee kirglikult

Viies ja kõige olulisem soovitus Youtube´i video tegemisel on samuti üsna lihtne: kui teed, tee südamega ja kirglikult. Tüdinud „ma pean seda tegema, et teile midagi müüa“ video tegemine on kohe ka vaatajale näha, ükskõik kui hästi seda professionaalsuse taha ei proovitaks varjata.

Artikkel ilmus algselt veebimajutuse blogis.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.