10 vimkat kolleegile, kes jätab ekraani lukustamata 

Foto: Pexels

Et arvutiekraani peab selle juurest lahkudes ekraanilukuga kaitsma, teavad kõik. Ometi kipub see aegajalt ununema. Naastes võid aga leida desktopilt Justin Bieberi pildi või tagurpidi keeratud ekraani ja terve eemaloldud aja on su Spotify mänginud Rammsteini. Läheb vähemalt kuu, et tehisintellekt sinu muusikamaitsele uuesti pihta saaks.

Hiljuti koges Asko Seeba Mooncascade’ist seda oma nahal, kui kolleegid märkasid järelevalveta ning lukustamata jäetud arvutit ning kasutasid seda kohe ära heatahtliku nalja viskamiseks. “Mooncascade’ is nimelt on selliste turvaintsidentide kordumise vältimiseks efektiivse distsiplinaarmeetmena välja kujunenud, et lahti jäetud arvutist võib suvaline mööduv kolleeg kogu tiimi sisaldavasse slacki kanalisse kirjutada turvareeglite vastu eksinu nimel mingi lubaduse. “Ohvri” aukohus on see lubadus täita,” selgitab Asko Seeba

Seeba, kes ise nimetab ennast turvameetmete osas üsna paranoiliseks, kaotas siiski korraks valvsuse. Haruldast võimalust kasutasid kohe ära kolleegid ja Seebalt läks Mooncascade’ i gängi kanalisse teele läkitus: “Homme toon soolast kooki ja loen luuletust.”

Ainus võimalus sellisest vimkast võitjana välja tulla … on mõistagi vinti juurde keerata!

Kiluvõileivad ja klingoni-keelne armastusluule

Järgnev on õppetund sellest, mis teiega juhtub, kui te Mooncascades töötades ei pea kinni turvapoliitikast ja unustate oma arvutit järelvalveta jättes screen locki peale panna. Nimelt on meil selliste turvaintsidentide kordumise vältimiseks efektiivse distsiplinaarmeetmena välja kujunenud, et lahti jäetud arvutis võib suvaline mööduv kolleeg kogu tiimi sisaldavasse slacki kanalisse kirjutada sinu nimel mingi lubaduse. Ning sinu aukohus on see lubadus täita.Mina, turvaparanoik nagu ma tavaliselt olen, kaotasin eile korraks kempsus käies valvsuse, ning meie finantsosakonna tütarlapsed, kelle laudade lähedal mu töökoht paikneb, ei jätnud haruldast võimalust skoorimata — minult läks Mooncascade gängi channelisse teele läkitus: "Homme toon soolast kooki ja loen luuletust."Juuresolev on video selle lubaduse teostusest — kiluvõileivad koos Klingonite keeles esitatud armastusluulega.

Posted by Asko Seeba on Reede, 10. jaanuar 2020

Aga minu arvutis / nutiseadmes ei ole ju midagi olulist!

Võibolla tõesti – aga need on head alguspunktid keerulisemateks rünneteks, sest sinu arvutit usaldab ilmselt firma sisevõrk ja serverid ning telefonilt tulevaid kõnesid ja SMSe nii kolleegid kui sõbrad. Sinu lahti unustatud arvuti on IT-osakonna jaoks tõeline peavalu ning enamus neile kättesaadavaid lahendusi muudab lõppkokkuvõttes sinu ja kolleegide elu ebamugavamaks.

Lisaks – tõenäoliselt sidusid sa oma seadme kasutuselevõtul sellega oma meilikonto. Sul on seadmes mitusada pilti. Lisaks veel sajad emaili kontaktid ja avatud sotsiaalmeedia kontod ja kontaktid ning dokumendid (nii isiklikud kui ka tööalased). Võimalik, et Sul on veeblehitsejas meelde jäetud mõnede veebilehtede paroolid. See kõik on nüüd kättesaadav teistele.

Kas ma pean kasutama ekraanilukku?

Jah. Alati! Vaatamata sellele, kas teed kontoris tööd või oled parasjagu kodus magamistoas isikliku arvuti taga – ekraanilukku peaks kasutama igal juhul. See aitab vältida lihtsalt ebameeldivaid olukordasid. Aga takistab ka kõrvalistel isikutel vaba juurdepääsu sinu andmetele ning sellega seotud tõsisemaid probleeme.

Me kõik kipume unustama, aga õnneks on enamikel seadmetel võimalik seadistada automaatne ekraanilukk. Ja isegi kui 5 minuti mitte-aktiivsuse peale rakenduv lukk ei takista kõrval-laua kolleegil vimka korraldamist, siis välistab see enamuse reaalsetest rünnetest.

Ja lõpuks – lubatud nimekiri levinud vimkadest

Hea lukustamata arvuti vimka ei ole pahatahtlik ja pakub ka sihtmärgile võimaluse sellest naljaga üle saada ja midagi kasulikku õppida.

  1. Keera ekraanipilt tagurpidi – Windwosi puhul Ctrl-Alt ja nooleklahvid
  2. Vaheta desktopi taustapilt sellest tehtud ekraanilasuga ja paiguta seal olnud kataloogid/failid mujale
  3. Kombineeri 1 ja 2 – tee ekraanipilt + pööra pilt 180 kraadi
  4. Lisa desktopile huvitava nimega PDF või .doc, mille oled genereerinud https://canarytokens.org/ lehel – saad e-posti, kui see avatakse
  5. Simuleeri lunavara-rünnet – navigeeri https://www.cryptoprank.com/ lehele ja pane brauser täis-ekraani reziimi
  6. Vaata Youtube’s võimalikult veidraid videoid
  7. Vaheta ära Windowsi keel  ja miks mitte ka klaviatuuril kasutuselolev tähestik.
  8. Külasta veebibrauseris lehti, mis hakkavad pärast suunatud reklaami kuvama – kiirelaenukontorid ja Amazon’i poed on sageli hea valik (ja annavad põhjuse õppida küpsiseid kustutama)
  9. Vaheta ära mõne desktopil oleva rakenduse shortcuti siht – nt Wordi asemele Excel või mingi veebilehe avamine
  10. Lisa Outlook’i automaatkorrektuuri asendus – nt tema perekonnanimele Sir või Dr. lisamine
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.