Zone'i blogi

4 turvalist otsingumootorit, mis muudavad veebitoimetused privaatsemaks

Foto: Shutterstock.

Veebiturvalisus on täna olulisem kui kunagi varem. Veebruaris kirjutasime me sellest, millised internetibrauserid on tähtsamale kohale seadnud privaatsuse ja millised on võtnud eesmärgiks koguda kasutajate andmeid. Nüüd võiks olla aeg rääkida pisut lähemalt ka otsingumootoritest.

Google ja Bing otsingumootorid on küll oma mugavuse ja lihtsuse tõttu vägagi populaarsed, aga paraku on privaatsuse seisukohalt nende maine üsnagi kehv. Seepärast oleme välja toonud neli alternatiivi, kui sinu jaoks on otsingumootori puhul tähtis anonüümsus ja turvalisus.

DuckDuckGo

DuckDuckGo on üks edukamaid ja tõhusamaid privaatsusele orienteeritud otsingumootoreid, mis pakub alternatiivi Google’ile. Turvalisusele lisaks on otsingumootorit tublisti kiidetud ka selle kasutajakogemuse poolest. Näiteks on võimalik valida otsimisel riik, mis võiks aidata otsingutulemusi asjakohastada. 

Erinevalt Google’ist kasutab DuckDuckGo raha teenimiseks traditsioonilist sponsoreeritud reklaamide ja sidusettevõtete komisjonitasude meetodit. DuckDuckGo ei kasuta isiku tuvastamiseks küpsiseid ning jätab oma serverilogidest välja kasutajaagendid ja IP-aadressid.

DuckDuckGo ei püüa otsingute sidumiseks luua anonüümset identifikaatorit – seega ei saa otsingumootor kuidagi teada, kas kaks otsingut tulid isegi samast arvutist. Miinusena võib välja tuua mõndade funktsioonide puudumise, mis Google’il on olemas. 

Startpage

Kui eelistad endiselt Google’i otsingutulemusi ja soovid selle kõrvalt rohkem privaatsust, siis võib proovida Startpage’i. Kui esitad otsingu, saadab Startpage otsingu Google’ile ja tagastab kasutajale tulemused.

Kõik, mida Google näeb, on suur hulk Startpage’i serveritest tulenevaid otsinguid. See tähendab, et keegi ei saa otsinguid siduda päringu teinud kasutajaga. Samuti loobub Startpage kogu isikut tuvastavast teabest. Sarnaselt DuckDuckGo-le ei kasuta Startpage küpsiseid, vaid loobub koheselt IP-aadressidest ega pea tehtud otsingute kohta arvestust.

Lisaks on Startpage’il privaatsussõbralikud reklaamid, mille saab sättetest eemaldada.

Qwant

Qwant on täielikult privaatsusele keskendunud otsingumootor, mis ei jälgi oma kasutajate otsingupäringuid ega müü reklaamijatele nende isikuandmeid. Otsingumootoril on paljude arvates ka lihtne ja kasutajasõbralik liides. 

Qwant liigitab kasutaja otsingutulemused kolme põhikategooriasse: uudised, suhtlusvõrgustik ja veeb. Samuti kasutab see tehisintellekti, et pakkuda kasutajatele eraldi muusikaosa, mis on mõeldud selleks, et aidata muusikahuvilistel avastada uusi lugusid.

Searx

Searx on tasuta privaatsust väärtustav metaotsingumootor. See ei jaga kasutajate IP-aadresse ega otsinguajalugu teiste otsingumootoritega. Lisaks takistab see otsingutulemuste filtreerimist vastavalt kasutaja otsinguharjumustele – seega on see väga mugav, kui soovid minimeerida kolmanda osapoole nuhkimist.

Searx ei kasuta ka jälgitavaid ümbersuunamise linke, mida teeb näiteks Google. Samuti võimaldab see vahemällu salvestatud ja puhverserveri linke kasutades vaadata veebisaite, ilma et neid peaks ise külastama. Nii saab vältida kogemata sattumist pahatahtlikele veebisaitidele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.