5 lihtsalt nõuannet, kuidas veenduda e-poe usaldusväärsuses

Foto: Shutterstock.

E-kaubandusest on viimase paari aastaga saanud väga kuum teema. Järjest enam eelistavad inimesed tellida kaupu oma nutitelefonist või arvutist, ilma et peaks kodust lahkuma. Paraku on aga usinamalt e-poode hakanud looma ka hulga pettureid, kes pakuvad veebis kaupa, mida neil tõenäoliselt isegi pole. 

Et vältida petuohvriks langemist, oleme välja toonud paar soovitust, kuidas veenduda e-poe usaldusväärsuses.

Otsi üles kontaktandmed ja võta ühendust

Kui satud mõnele vähetuntud e-poele, millest sa varem kuulnud ei ole, siis tasuks esmalt üle vaadata ettevõtte kontaktandmed. Üldjuhul on usaldusväärsed veebipoed valmis meeleldi aitama klienti igasuguste päringutega – seega võta julgelt poega ühendust. 

Kui aga veebilehel pole peamised kontaktandmed (aadress, e-post, telefoninumber) välja toodud, võib see olla märk pettusest ja tuleks olla kindlasti ettevaatlikum. 

Vaata, mida teised e-poe kohta ütlevad

Vaata veebilehelt kohe järele, kas toodete või ettevõtte kohta on teistelt inimestelt arvustusi. Soovitatav on veel e-poe kohta rohkem uurida Google’ist, kasutades otsingumootoris sõnu “petmine” või “scam”.

Nii võib saada kiiresti teada, kas teistel on olnud negatiivseid kogemusi ja kas peaks e-poest hoiduma. Samas tuleks arvestada, et Eesti e-poodide kohta võib infot olla pisut keerulisem leida kui välismaal tegutsevate veebipoodide kohta. 

Veendu, et veebileht oleks krüpteeritud SSL/TSL sertifikaadiga

Võibolla on sulle kunagi juhuslikult silma jäänud väike tabaluku ikoon veebiaadressi ees. See viitab SSL/TSL sertifikaadile, mis sisuliselt näitab, et kuvatav veebileht on usaldusväärne. Kui ostad turvaliselt veebisaidilt, näed aadressiribal alati järgmist:

Tabaluku ikoon tähendab, et veebileht kasutab krüpteeritud sidet, et kaitsta mis tahes teavet, mida sellele esitatakse. “S” “https”-s tähendab samuti seda, et veebisaidi ja sinu arvuti või mobiiltelefoni vaheline suhtlus on turvaline ja krüpteeritud. Sestap on mõistlik tellida ainult saitidelt, kus ees on “https”. 

Kontrolli e-poodi

Veebisaidi loomisel edastatakse reeglina registreerimisandmed organisatsioonidele, mis seda domeeninime reguleerivad. Kui on kahtlus mõne e-poega, siis võib proovida kasutada veebisaiti whois.domaintools.com. See annab teada, kes e-poe on registreerinud. Kui andmed vastavad veebisaidil loetletud kontaktandmetele, on ostmine tõenäoliselt ohutu.

Ka Google pakub tööriista, et kiiresti kontrollida, kas külastatav veebisait on turvaline või mitte. Mõlemaid tööriistu võib vabalt kasutada igasugu erinevate tundmatute ja kahtlaste veebilehtede puhul.

Kohalikest usaldusväärsetest e-poodidest saab aimu ka veel näiteks e-kaubanduseliit.ee lehel. “Turvaline ostukoht” on nende poolt väljastatav usaldusmärgis e-poodidele, mille kaudu ostmine on turvaline.

Pööra tähelepanu e-poe disainile 

E-poodi jõudes saad teha ka mõningaid lihtsaid asju veendumaks, kas see on usaldusväärne. Esmalt tasub vaadata, kui professionaalne sait välja näeb. Kas kõik lehel asuv on kenasti paigutatud? Kas pildid on kõrge eraldusvõimega? Kas grammatika ja õigekiri on korrektne?

Nende näpunäidete abil peaksid saama kindlaks teha, kas e-pood on turvaline.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.