Muudatused domeenimaailmas: mida möödunud aastast teadma peaksid

Foto: Shutterstock

Zone’i suurim kokkupuutepind ühiskonnaga tuleb domeeni registreerimise teenusest. Zone’i äriarendusjuht Ardi Jürgens selgitab, mida selles vallas möödunud aasta jooksul ette võeti, milline on olukord praegu ja kas meepotis on ka tõrvatilku.

Ületati märgiline piir

2019. aastal laiendati domeeni registreerimise teenust Zone’is oluliselt ning aasta lõpuks ületati selles vallas märgiline latt – Zone’i teenindatavate domeenide arv kasvas kuuekohaliseks ning ületas 100 000 piiri.

“Raske on sõnadesse panna, mida selline usaldus ühe väikese ettevõtte jaoks tähendab, mistõttu piirdun lihtsa tänuavaldusega kõikidele meie klientidele – aitäh teile!” ütles Jürgens.

Liidestumine Hollandi tippdomeeni registriga

Üks huvitavamaid projekte Zone’i registripidajateenuste meeskonnale oli tihedama koostöö alustamine ja tehniline liidestumine Madalmaade Kuningriigi ehk Hollandi tippdomeeni registriga Stichting Internet Domeinregistratie Nederland (SIDN), mis kulmineerus lõpuks .NL registripidaja rolliga.

Zone’il on aastaid olnud oelmas tarist lisaks Tallinnale ka Amsterdamis ning see samm oli loogiline jätk senisele tegevusele Kesk-Euroopas.

Praeguse seisuga on Zone seega otse registripidaja staatuses kuue tippdomeeni registri juures: Eesti (.EE), Soome (.FI), Läti (LV), Leedu (LT), Euroopa Liit (.EU) ja Holland (.NL). “Koostöö kõikide nende tippdomeenide registritega on olnud produktiivne. Hea meel on tõdeda, et mitmed rahvusvahelised koostööpartnerid on meid ka tunnustanud, näiteks kui oleme kohalikke teenusepakkujaid DNSSEC juurutamisel ületanud,” rääkis Jürgens.

Domeenindus Eestis

Eelmisel aastal Eesti domeenidnuses toimunust rääkides tõi Jürgens eelmise aasta sündmustest välja .EE domeenioksjoni käivitamise, mis võimaldab nüüd vabanevate domeenide pärast ausalt konkureerida nii professionaalsetel kaupmeestel kui ka tavaregistreerijatel.

Varem oli “registreerijal tänavalt” sisuliselt võimatu atraktiivset domeeni endale saada, sest mõnede registripidajatega koostööd tegevad elukutselised spekulandid ei andnud selleks mingit võimalust.

Oksjoni mudel ja välja töötatud tehniline lahendus on toonud Eesti Interneti SA-le ka rahvusvahelist tunnustust ning on Jürgensi arvates hea näide sellest, mida on võimalik saavutada, kui tippdomeeni registripidajad ja register teevad vastastikusel usaldusel põhinevat tihedat koostööd.

Tõrvatilk meepotis

Jürgens tõdes, et kahjuks ei ole kõik uudised domeenindusest 2019. aastal olnud positiivsed. Peamiselt puudutasid keskpärased või lausa kehvad uudised asset leidnud või eesootavaid hinnatõuse ja muud taolist.

Hoolimata laiapõhjalisest vastuseisust eemaldas tippdomeeninduse üle poliitilist kontrolli tegev ICANN 2019. aasta kevadel hinnapiirangud .ORG ja .INFO tippdomeenidelt. Tuginedes sellele otsusele, kasutas Internet Society kõigile üllatuseks sügisel võimalust ja müüs .ORG tippdomeeni haldusega tegeleva tütarorganisatsiooni maha erainvestoritele, kes teatasidki peagi plaanist hakata hindu tõstma. Arusaadavalt käivitus selle peale rahvusvaheline pahameeletorm, mis tuiskab tegelikult siiamaani.

Ka .COM ja .NET tippdomeene haldav Verisign lobistas endale 2019. aastal ICANN-ist välja õiguse hinnatõusuks, mis küll vormistati otsusena alles 2020. aastal. Jürgensi sõnul on huvitav see, et muuhulgas oli hinnatõusu taga praeguse Valge Maja administratsiooni põlastus kõige vastu, millel seos Barack Obamaga – piirangud .COM domeeni hindadele seati nimelt paika just Obama valitsuses.

Hinnatõusuni jõudsid ka mitmed väiksemad registrid nagu Donuts, kes on viimastel aastatel käivitanud hulgi uusi geneerilisi tippdomeene, mitmetel neist tõusid samuti registreerimis- ja pikendamistasud.

Segadus EU tippdomeenis domeeni registreerinud brittide jaoks

Ja lõpetuseks, Euroopa Liit ja Suurbritannia suutsid aasta lõpuks oma lahkuminekus kokku leppida ja nagu üldiselt teada, siis 31. jaanuaril tõstsidki britid ülejäänud liikmesriikidele kaabut.

EU tippdomeenis domeeni registreerinud Suubritannia isikute jaoks pole segadused siiski veel päris läbi, sest praegu kestab 31. detsembril 2020 lõppev üleminekuperiood, mille jooksul on neil võimalik .EU domeene jätkuvalt omada ja registreerida.

Mis edasi saab on veidi hägune, sest Euroopa Liidu tippdomeeni registri vastav koduleht on siiani segapuder aegunud ja aktuaalsest infost.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.