Inkognito režiim: kui privaatseks ja ohutuks see veebis surfamise tegelikult muudab?

Kui peidetud sa inkogniito režiimi kasutades tegelikult oled?Foto: lidiasilva/Shutterstock

Enam ei tule vast kellelegi üllatusena, et veebis surfamine ei ole privaatne tegevus. Infot kogutakse igal sammul ning kaaslasele enda seadme laenamine võib olla üllatavalt riskantne. Ohutuse ja privaatsuse tagamisel tuleb appi aga üks abimees: inkognito režiim. Või kas ikka tuleb?

Teeme selgeks, kui privaatsed on veebibrauserite inkognito režiimid tegelikult ja kas nende kasutamine tagab internetis surfates ohutuse. Kui otsid endale ohutut ja turvalist partnerit veebilahenduste elluviimisel, siis leiad selle Zone.ee näol.

Mis on privaatne lehitsemine?

Inkognito režiim ehk privaatne lehitsemine on veebis surfamise meetod, mida võimaldavad kõik suuremad veebibrauserid. Kasutajatel on võimalik see lihtsa vaevaga sisse lülitada nii arvutites kui ka nutiseadmetes internetti kasutades.

Kui surfad veebis inkogniito režiimil, siis liikled internetis puhta lehena. Veebisaitidele jääb mulje, nagu saabuksid lehele esimest korda, isegi siis, kui oled külastatavatel saitidel juba varem käinud. See tähendab, et sulle ei näidata personaliseeritud pakkumisi ning sa ei saa kasutada brauserisse salvestatud paroole, kasutajanimesid ja muud sarnast infot.

See muudab privaatse lehitsemise kasulikuks näiteks veebis šopates. Teatud tooted, näiteks osade lennufirmade piletid, võivad muutuda kallimaks, mida enam nende kohta infot otsitakse. Kui plaanid reisi Pariisi ja guugeldad infot Prantsusmaale lendamise kohta, siis võid märgata, et näed aina kopsakama hinnaga lennupileteid. Inkogniito režiim võib aidata seda olukorda vältida: brauseril ei ole ligipääsu sinu kohta salvestatud infole, mistõttu ei tehta sulle “suurepärast” personaliseeritud pakkumist kallimate piletite näol.

Inkogniito režiimil ei jää sinu otsingutest ja muust veebitegevusest kasutatavasse seadmesse jälge maha. Kui jagad näiteks arvutit kaaslasega ja ei soovi, et tema teaks, mida sa veebis tegid, siis privaatne lehitsemine aitab sul oma jälgi peita. Tasub meeles pidada, et kui otsustad privaatse lehitsemise sessiooni mõnda oma kontosse sisse logida, siis antud sessiooni ajal salvestab veebileht sinu kontoga seotud info. See info ei jää alles, kui sa saidilt lahkud, kuid lehel viibimise ajal võidakse seda rakendada sinu kasutajakogemuse mõjutamiseks.

Kui privaatne on inkognito režiim?

Kui kasutad veebi tavaliselt, siis salvestavad otsingumootorid ja veebisaidid peaaegu kõik sinu liigutused. Inkognito režiimile lülitudes ei talletata aga sinu otsingute ja veebiliikluse ajalugu ja veebiküpsiseid. See tagab teatud privaatsuse kasutataval seadmel, kuid interneti valitsejatele – teenusepakkujatele ja otsingumootoritele – jäävad paljud uksed siiski avatuks.

Hoolimata sellest, kas kasutad inkognito režiimi või mitte, saab iga sinu sammu jälgida sinu võrguadministraator. Isiklikke asju ei ole seega kõige targem ajada töö- või kooliarvutitest, kuna nende süsteemide haldajatel on täielik ülevaade igast sinu digitaalsest sammust. Midagi ei jää peidetuks ka sinu veebiteenuse pakkuja eest ning samuti teavad kõike otsingumootorid. Pea meeles: sinu otsingute ajalugu ei talletu kasutatavas seadmes, kuid inkognito režiimist hoolimata salvestavad Google, Microsoft ja muud otsingumootorite haldajad enda serverites iga sinu sammu.

Samuti ei muuda inkognito režiim nähtamatuks sinu seadme digitaalset sõrmejälge ehk IP aadressi. Kui soovid seda informatsiooni teistele nähtamatuks muuta ja surfata veebis anonüümsemalt, siis võiksid kaaluda VPNi kasutamist.

Kas inkognito režiimi kasutamine on ohutu?

Jah, on küll. Brauserite privaatse lehitsemise režiimid ei ole petukaup, kuid sageli ei mõisteta, mida need täpsemalt teevad (ja ei tee). Inkognito režiim ei peida kogu sinu veebitegevust absoluutselt kõigi eest, vaid tagab privaatsuse antud seadmel ja veebisessioonil juhul, kui sa ei logi sisse mõnda enda kontosse.

Seega kui tahad inkognito režiimist kõige enam kasu lõigata, siis ära sisene enda sotsiaalmeedia ja muudesse kontodesse. See võimaldab privaatsest lehitsemisest hoolimata veebikeskkondadel sind tuvastada. Samuti ära eelda, et oled inkognito režiimil täiesti nähtamatu. Kui otsid näiteks tööandaja arvutit kasutades uut ametit, siis see info ei jää ainult sinu teada.

Küll aga võimaldavad inkognito režiimid säilitada privaatsust jagatud seadmete kasutamisel ja näidata punast tuld teatud veebiküpsistele, mille eesmärk on talletada sinu tegevust internetis. Nii võid saada paremaid pakkumisi e-poodides ning hotelle ja lennupileteid broneerides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.