Salasõnad on tänapäeval sama olulised nagu isikut tõendav dokument ning aitavad ära hoida isiklike andmete kurjadesse kätesse sattumist. Kuigi esmapilgul ei tundu hea salasõna leidmine keeruline, ei näe väga paljud kasutajad sellega piisavalt vaeva ning võivad nii ka oma kontod ohtu seada.
Hiljuti avaldas NordPass uuringu, kus analüüsiti 30 erineva riigi kasutajate salasõnasid. Kui aastaid oli kõige populaarsemaks variandiks “123456”, siis konkreetse analüüsi järgi oli uueks esikoha omanikuks “password”. Numbrikombinatsioon ühest kuueni oli langenud teiseks, kolmanda koha hõivas pikem numbrite variant “123456789” ning neljanda koha pealt leidis sõna “guest”.
Paljude salasõnade puhul oli läbivaks jooneks lihtsate tähtede ja numbrite kombinatsioonid, mis on kergesti ära aimatavad. Uuringu kohaselt murravad häkkerid neist üldlevinud salasõnadest 83 protsenti lahti vähem kui sekundiga.
Selleks, et sinu salasõna samuti sellisesse nimekirja ei satuks, tasub üle korrata paar lihtsat tõde.
Esiteks peaks salasõna koosnema võimalikult erinevatest tähemärkidest, kus oleks kasutatud nii väike- kui ka suurtähti, numbreid ja sümboleid.
Kui ise ei oska head salasõna välja mõelda, võib appi võtta generaatorid, mis sobivaid variante välja pakuvad. Eset aitab luua kaljukindla variandi vastavalt sõna pikkusele ja teistele ette antud parameetritele. Hea valik on ka rabool.eu, mis kombineerib omavahel neli kodumaist sõna suvalises järjekorras. Nii on neid lihtne meelde jätta ja väljamõtlemisega ei pea samuti vaeva nägema.
Kel aga salasõnu palju, nende jaoks võib olla sobiv lahendus spetsiaalse haldusrakenduse kasutamine. Sinna saab kokku koondada eri keskkondade salasõnad ja neid turvaliselt hoiustada. Turul on nende valik suur, nii et igaüks saab vastavalt enda soovile ja vajadustele sobiva valida. Alustada võib tuntumatest – 1Password, Dashlane, Keeper või NordPass.
Selleks, et oma kontode andmeid maksimaalselt kaitsta, on üheks heaks abimeheks mitmeastmeline autentimine. See tähendab, et lisaks salasõnale nõutakse sisse logimisel tuvastust ka mõne teise meetodi või nutiseadme abil. Nii saad olla kindel, et isegi kui sinu salasõnast saadakse jagu, ei pääse pahalased andmetele ligi, sest teise taseme turvanõudele neil ligipääsu pole.