Kodulehe loomisel kasutatakse tavaliselt erinevaid teenusepakkujaid serveri- ja sisuhalduseks. Kogu seda sisu kaitstakse salasõnaga ja kui mõni pahalane sellele jälile saab, võib kahju olla märkimisväärne. Seepärast on oluline kasutada tugevat salasõna ja veelgi olulisem on seda hoiustada nii, et keegi võõras sellele juurde ei pääseks.
Kuidas ei tohiks salasõnu hoiustada?
Siin tegelikult midagi keerulist ei ole, aga ka lihtsad asjad tasub aeg-ajalt üle korrata. Kindlasti on halb mõte kirjutada salasõnad märkmepaberile ja seda siis kuskil sahtlipõhjas või rahakotis hoida. Veel halvem variant on see oma monitori külge kleepida.
Samamoodi tasuks salasõnade hoidmiseks vältida digitaalseid märkmikke või rakendusi, sest need ei pruugi olla eraldi salasõnaga turvatud.
Kõigi nende variantide puhul on oht, et sinu salasõnadele satub peale keegi, kes võib neid kurjalt ära kasutada. Seega tasub selliseid olukordi ennetada ning enda südamerahuks salasõnad korralikult hoiustada.
Mis on parim viis salasõnade hoiustamiseks?
Paljud veebilehitsejad pakuvad võimalust sisselogimisinfot turvaliselt nende kaudu hoida. Näiteks Google Chrome’il on eraldi salasõnahaldur, kuhu saab veebilehtede kasutajanimesid ja salasõnu salvestada ning neid sisselogimisel automaatselt kasutada.
Kuigi need veebilehitsejate salasõnahaldurid on suur samm edasi märkmepaberist, on ka siin ohte, millega tuleks arvestada. Üldjuhul pole need nii turvalised kui spetsiaalselt salasõnade hoiustamiseks mõeldud programmid. Samuti ei välista need pahalaste kätte sattumist, kui näiteks oled brauserisse sisse logitud sülearvutist ning see varastatakse või kaotsi läheb. Samuti peab arvestama, et kui kasutad mitut erinevat veebilehitsejat, siis salasõnasid neist üks ühele üle tuua ei saa.
Kõige selle vastu on aga rohtu. Kõige parem ja turvalisem on kasutada spetsiaalset salasõnahaldurit. Neid rakendusi on väga palju ning lisaks salasõnadele võimaldavad need turvaliselt hoiustada ka muud tundlikku infot. Taolised programmid kasutavad mitmetasemelist autentimist ning pakuvad võimalust ka salasõnasid genereerida. Samuti saab neid kasutada veebilehitsejate üleselt nii arvutis kui ka nutitelefonis.
Milline haldur valida?
Palju kiidusõnu on kogunud Bitwardeni-nimeline haldur, millel on rakendus erinevatele platvormidele (iOS, Android, Windows, macOS ja Linux). Samuti on olemas laiendused tuntumatele veebilehitsejatele. Sisselogimiseks saab lisaks salasõnale kasutada ka biomeetria andmeid, seda nii arvutis kui ka nutiseadmel. Bitwardeni tavaversioon on saadaval tasuta, tasulises versioonis on suurem salvestusruum ja rohkem lisavõimalusi.
Teine pika ajalooga salasõnahaldur on 1Password, mis pakub sarnaseid lahendusi ja võimalust delikaatset digiinfot turvaliselt hoiustada. Boonusena saab seda kasutada ka autentimiseks (sarnase funktsionaalsusega nagu on Google Authenticator) ning paljud muud rakendused võimaldavad talletatud sisselogimise infot automaatselt otse 1Password rakendusest kasutada. Selle rakenduse kasutamise eest tuleb aga igakuiselt raha välja käia.
Mainimist ja proovimist väärivad veel sellised rakendused nagu NordPass, Dashlane ja Keeper. Endale sobiva leidmiseks tasub kõiki neid lähemalt uurida.