Kuidas teada saada, kui kiire internet sul tegelikult on?

Kui teinekord internetis surfates tundub, et veebilehed toimivad aeglaselt, ei pruugi asi olla konkreetses leheküljes. Aeglase laadimiskiiruse põhjuseks võib olla hoopis aeglane internetiühendus. Sellisel juhul tasub üle vaadata, kas teenusepakkuja poolt välja reklaamitud kiirused ikka vastavad tegelikkusele.

Milliseid näitajaid jälgida?

Kõige tähtsamad parameetrid ühenduse kiiruse mõõtmise juures on alla- ja üleslaadimise kiirused. Mõlemal juhul mõõdetakse andmete hulga läbilaskevõimet ajaühiku kohta. Enamasti kuvatakse tulemusi megabittides sekundis (Mbps või Mbit/s) või megabaitides sekundis (MBps või MBit/s).

Olulisemaks kahest on just allalaadimiskiirus, sest see määrab interneti vahendusel tehtavate toimingute kiiruse. Üleslaadimist toimub keskmise kasutaja puhul vähem ja tihtilugu on need kiirused pakettides ka väiksemad.

Lisaks üles- ja allalaadimise kiirustele mõõdetakse ka latentsust ehk reageerimisaega. Seda väärtust nimetatakse ka pingiks ning selle abil mõõdetakse andmete liikumise kiirust kasutaja arvutist serverisse ja tagasi. Pingimise kiirus on oluline näiteks online-mängude juures, kus on tähtis, et viivitus oleks minimaalne.

Mis on kiire ja mis mitte?

Aegade jooksul on interneti kiirused märkimisväärselt kasvanud ning enamiku veebilehtede avamiseks ja seal ringi liikumiseks ei tohiks teenusepakkujate pakettides probleeme olla. Küll aga saab see number oluliseks näiteks striimimisel või kui mitu kasutajat on korraga samas võrgus.

Näiteks Netflixi teenuse sujuvaks kasutamiseks on minimaalselt tarvis kiirust 5 Mbit/s ning 4K formaadis videote vaatamiseks kuni 25 Mbit/s. Samas suurusjärgus kiirust vajavad ka online-mängud. Muude teenuste kasutamine ja videokõnede tegemine nii suurt kiirust ei vaja.

Kui aga korraga vaatab 4K resolutsiooniga videot Netflixist või Youtube’ist neljaliikmeline pere, siis peab koduvõrgu kiirus olema juba 100 megabitti sekundis, et kõik seda tegevust mugavalt nautida saaks.

Kuidas kiiruseid kontrollida?

Enne mõõtma asumist tasub meeles pidada, et testid ei pruugi tulemusi kuvada ülitäpselt ning mitme mõõtmise vahel võib olla tulemustes erinevusi. Näiteks ütleb Telia oma kodulehel, et nende kaabliühenduse kasutajate testide tulemused võivad tegelikkusest erineda kuni 20 protsenti.

Üks populaarsemaid kiiruste testimiseks mõeldud lehekülgi on Speedtest.net. Kasutajale kuvatakse nii üles- kui ka allalaadimiskiirus ning pingimiseks kulunud aeg.

Veel kiiremini saab allalaadimiskiirust näha lehel fast.com, mis hakkab seda mõõtma kohe, kui oled lehele suundunud. Sarnaselt eelmisele saab ka siin ülal kirjeldatud parameetrite tulemusi näha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.