Mida teha enne domeeni registreerimist?

Kui tahad enda ettevõtet Internetis nähtavamaks teha ja oma kohalolekust kõigile teada anda, siis parim viis selleks on kodulehe loomine. Selle eelduseks on lisaks muudele eeltegevustele ka domeeni registreerimine. Kui teed asja pikema perspektiiviga, tasub domeeninime valikul põhjalikumalt peatuda.

Kuidas nime valida?

Domeeninimi on justkui kaks ühes – sinu kodulehe aadress ja identiteet Internetis. Seepärast peaks see olema lühike ja meeldejääv. Nime valimisel tasub kasutada märksõnu, mis haakuvad veebilehe tegevusala või toodetega. Vältida tasuks keerukaid tähtede ja numbrite kombinatsioone, sest need ei jää hästi meelde ja tekitavad asjatut segadust.

Samuti tuleks arvestada, et näiteks .ee tippdomeeni nime valikule on seatud teatud piirangud. Lisaks numbritele ja tähtedele tohib selles kasutada ainult sidekriipsu, muud tähemärgid pole lubatud. Samuti on piiratud nime pikkus: tähemärke võib olla 2 kuni 63 sümbolit. Samuti ei tohi nimi alata ega lõppeda sidekriipsuga.

Lööva nime leidmiseks ja ideede ammutamiseks võib kasutada spetsiaalseid domeeninime generaatoreid. Üheks selliseks on näiteks GoDaddy või DomainWheel, mis kasutab tehisintellekti abi. Tasub ka üle kontrollida, kas soovitud nimi on üldse vaba. Siin saab kasutada Google’i otsingut või uurida seda Zone’i domeeni registreerimise lehelt.

Milline tippdomeen valida?

Kui nimi leitud, siis on tarvis välja mõelda, millist tippdomeeni kasutama hakatakse. Siin on valikus kodumaine “.ee”, ülemaailmselt tuntud “.com” ning rida muid laiendeid. Zone pakub näiteks enam kui 400 erinevat tippdomeeni.

Ka tippdomeen tasub valida oma tegevusest lähtudes. Kui plaanid tegutseda peamiselt koduturul või on sinu tooted suunatud siin elavatele inimestele, on lihtsaim valik “.ee”. Kui plaan on rahvusvaheliselt tegutseda või seda tulevikus teha, siis lisaks “.com”-laiendile on variandiks kasutada ka laiendit “.eu”. Kes neid liiga igavaks peab, saab valida ka efektsemate variantide seast: “.dog”, “.beer” või “.fish”.

Kindlasti tasub kaaluda ka mitme samanimelise, kuid erineva laiendiga domeeni registreerimist. Näiteks kui plaan on tegutseda üle Baltikumi, siis tasub kaaluda ka “.lv” ja “.lt” tippdomeenide kasutamist ja suunata need sinu põhidomeenile.

Järeltegevused

Peale domeeninime registreerimist on kõige olulisemaks tegevuseks selle regulaarne pikendamine. Vaikimisi on registreeringu pikkuseks aasta, kuid valida saab ka pikemat perioodi. Osasid tippdomeene saab pikendada kuni kümneks aastaks igal ajahetkel, samas näiteks “.ee” domeeni saab pikendada 60 päeva enne selle aegumist. Seega tasub selle juures olla tähelepanelik, kuid õnneks aitab siin ka Zone omalt poolt kaasa, saates vastava teavituse kaks kuud enne domeeni aegumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.