Kodulehe sisukaarte on erinevaid tüüpe ning nende peamiseks eesmärgiks on lehe sisu paremini organiseerida ning anda alamlehtedest parem ülevaade. Hea sisukaart ehk sitemap on abiks nii lehte külastavatele klientidele kui ka SEO jaoks.
XML sisukaart
XML sitemap on veebilehe sisukaart, mis koondab kõik selle lingid ühte kohta. Samuti sisaldab see infot sisulehtede viimaste uuenduste kohta, mis on oluline faktor ka veebiindekseerijate jaoks.
Selle viimase jaoks kasutatakse ka ingliskeelset väljendit web crawler, mis sisuliselt on otsirobotid, mida haldavad suuremad otsingumootorid. Automaatne info kogumine veebilehtedelt sisukaartide kaudu aitab paremini selle sisust aru saada ning seeläbi seda ka paremini indekseerida.
Suuremate veebilehtede puhul kasutatakse erinevat tüüpi sisu indekseerimiseks eraldi sisukaarte. Nii saab otsirobotite jaoks paremini koondada näiteks meediasisu (pildid ja videod).
Kodulehe sisukaardile pääseb tavaliselt ligi, kui trükkida veebilehitseja aadressiribale veebilehe järele “sitemap.xml” kujul “www.veebileht.ee/sitemap.xml”.
HTML sisukaart
Kui XML sisukaardi mõte on otsingumootorite jaoks selgust luua, siis HTML sisukaarti kasutatakse enamasti kodulehe külastajate jaoks.
Tegu on justkui veebilehe sisukorraga, mis annab ülevaate kõigist alamlehtedest ning võimaldab külastajatel kergesti enda jaoks olulist sisu leida. Üldjuhul leiab selle veebilehe jalusest või menüü alt.
Kuidas sisukaarte luua?
XML sisukaarti saab luua nii käsitsi kui ka automaatselt. Viimasel juhul on abiks erinevad tööriistad, mis seda genereerida aitavad. Näiteks Dupli Checker või XML-Sitemaps. Nende kaudu loodud sisukaart tuleb kodulehele ise käsitsi üles laadida. Kui kodulehe loomiseks on kasutatud WordPressi, siis aitab selle kiiresti ja automaatselt genereerida näiteks Yeost plugin.
XML sisukaardi tõhususe tõstmiseks tuleks see üles laadida ka Google’i Search Console tööriista kaudu, et nende otsingumootor sinu veebilehe ülesehitusest paremini aru saaks.
HTML sisukaardiga on asjad veidi lihtsamad. Selle töö aitab tavaliselt genereerida sisuhaldusplatvorm ise. Seda saab ka käsitsi luua, kuid selleks on tarvis koodikirjutamise oskusi.