Miks on omanimelise domeeni registreerimine hea mõte?

Foto: Shutterstock.

Kui sa oled kunstnik, poliitik, tippkokk, sportlane, meelelahutuse superstaar või laia haardega ärihai ehk kokkuvõtvalt avaliku elu tegelane, kelle jaoks on nimi ja selle avalik kasutus oluline, siis tasub sul mõelda suurelt ja oma nimi Internetis ära kaitsta, registreerides omanimelise domeeni enne, kui keegi teine sellele jaole saab.

Tegelikult puudutab see soovitus mõistagi ka kõiki ülejäänuid, kes eeltoodud loetelusse ei mahu.

Kes ees, see mees

Mõni aeg tagasi käis uudistest läbi lugu kodanikust, kes ilmselt tiivustatuna soovist saada potentsiaalset lisateenistust, tegeles Eesti presidentide nimesid sisaldavate domeenide registreerimisega iseenda nimele. Ehkki tema katsed sedasi äri teha ei ole olnud seni just kõige edukamad, pole tegemist siiski esimese ega tõenäoliselt ka viimase sellesarnase õnneotsijaga.

Pahaaimamatute avaliku elu tegelaste ees- ja perekonnanimedest koosnevad registreerimata domeeninimed on osadele interveebi „kullakaevuritele” küllaltki atraktiivne saak, mis tuleb ju esimesel võimalusel ära napsata. 

Sellises tegevuses polegi otseselt midagi seadusevastast, sest kui mis tahes tähtedest, sõnadest ja nimedest koosnev kombinatsioon on domeeninimena juhtumisi vaba, siis saab igaüks meist selle kes-ees-see-mees-põhimõttel enda nimele registreerida. 

Küll on aga säärane tegevus – nagu ükskõik milline teinegi ühiskonna kirjutamata reeglite hallile alale sättinud „mis pole keelatud, on lubatud” tegevus – üdini mage ja võib päris nime omanikule parasjagu peavalu valmistada. End võõraste sulgedega ehtides saab sellise domeeni omanik teha oma veebilehest näiteks veebiliikluse pealt teeniva hoiupõrsa või hullemal juhul keerata palju jama kokku petukirjadega.

Õnneks pole kirjeldatud olukorra ilmnemisel kõik siiski päris lootusetu. Näiteks kui peaksid avastama, et keegi kuritarvitab sinu nime meie enda koduses .EE domeenis, siis tuleb sulle appi .EE domeeniregistri juures tegutsev Domeenivaidluste Komisjon, mis suure tõenäosusega langetab pärast asjaoludega tutvumist ning osapoolte ärakuulamist sulle kasuliku otsuse.

Võimatu pole enda kontrolli alla saada ka .COM või mõnd muud geneerilist domeeninime, kuid selle vaidlustamine on juba märksa keerulisem, aeganõudvam ja kulukam protsess.

Nagu mainitud, ei saa vabale, mis tahes isiku nime sisaldava domeeni registreerimisele ennetavalt kätt ette panna. Küll aga saab seda tülikat olukorda vältida igaüks (kes oma nime avalikku kasutamist oluliseks peab) selliselt, et registreerib omanimelise domeeni esimesel võimalusel ise, sest sinu nimi on tegelikult sinu parim bränd ja visiitkaart Internetis ning selle nime sattumine võõrastesse kätesse peaks olema midagi sellist, mida maksimaalselt välistada.

Kuidas registeerida omanimelist domeeni?

Zone’is käib omanimelise domeeni registreerimine eriti lihtsalt: mine Zone’i esilehele, vali seal domeenile sobiv laiend (.EE, .EU, .FI, .COM jne – kokku ligi 400 võimalust) ja kontrolli, kas domeen on vaba. Kui jah, siis järgi seejärel kõiki juhiseid, mida veebileht sulle protsessi tulemuslikuks lõpuleviimiseks kuvab.

Kui sul on veebileht juba Zone’is eelnevalt olemas, saad uue domeeni suunata nn alias’ena olemasolevale lehele ja seda täiesti tasuta. Oma nime oled sellega aga Internetis edukalt endale kindlustanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.