Internetti igapäevaselt kasutades ei mõtle me tavaliselt ühendusekiirusele, kuid olenevalt tarbitavast teenusest võivad vajalikud mahud erineda kordades. Kui kiiret ühendust populaarsemad teenused tegelikult vajavad ja mille järgi sobiv valida?
Millised tegevused nõuavad paremat ühendust?
Ilmselgelt on teatud toimingute tegemine Internetis väiksema mahuvajadusega kui teised. Vähenõudlikud on näiteks veebilehtedel surfamine, uudiste või meilide lugemine ja muu taoline tegevus. Oluliselt rohkem mahtu vajab aga näiteks videote vaatamine ja üle veebi mängimine. Videote vaatamisel on oluline ka selle resolutsioon – mida kõrgem, seda enam ressurssi on pildi edastamiseks tarvis.
Näiteks kui kasutada Netflixi striiminguplatvormi, siis FullHD resolutsioonis video jaoks on tarvis minimaalselt 5 Mb/s allalaadimiskiirust. Kui aga sama sisu vaadata 4K Ultra HD resolutsiooniga, on soovituslik kiirus juba 25 megabitti sekundis.
Kuidas õiget mahtu valida?
Üldlevinud rusikareegli kohaselt võiks tänapäeval sujuva kasutuskogemuse tarbeks arvestada allalaadimiskiiruseks 100 Mb/s ja üleslaadimiskiiruseks 10 Mb/s. Nende mahtudega saab üldjuhul kenasti kõiki toiminguid teha.
Kodus tuleks arvestada ka seadmete ning kasutajate arvu. Mida suurem on kasutajate ja seadmete hulk, seda suuremat mahtu on tarvis. Näiteks kui kodus on kasutusel 1-2 seadet, millega loetakse e-kirju ja uudiseid ning surfatakse tavapäraselt Internetis, piisab kiirusest 25–50 megabitti sekundis. Kui neid on 3–5 ja lisaks eespool mainitule vaadatakse aeg-ajalt ka videoid, siis tuleks juba arvestada 50–100 Mb/s kiirusega.
Kui seadmeid on veel rohkem ja lisaks tavapärasele kasutatakse Internetti mängimiseks või vaadatakse mitmest seadmest korraga videoid, tuleks kasutada juba 100 Mb/s ja suuremaid kiiruseid. Teenusepakkujate valikust leiab sellest ka oluliselt suurema mahuga pakette, mis ulatuvad kuni 1000 Mb/s ühenduskiiruseni välja.
Alati tasub tutvuda teenusepakkujate pakettidega, kus tihti jagatakse ka kasulikke näpunäiteid pakettide valiku tegemiseks. Samuti saab enamike puhul vastavalt soovile ja vajadustele pakette mugavalt ja kiirelt muuta.
Kuidas kiirust kontrollida?
Kui sa pole kindel, milliseid kiiruseid sinu kodune Interneti-teenus hetkel pakub, saab seda alati kontrollida. Kõige lihtsam viis on kasutada näiteks Ookla või Fast veebiteenuseid, mis võimaldavad lisaks koduühendusele ka mobiilivõrgu kiirusest ülevaate saada.