Mis on veebiküpsised ja kas sa peaksid nendega nõustuma?

Olgem ausad, sellised veebiküpsised võtaksime küll suurima heameelega vastu.Foto: Rutmer Visser/Shutterstock

Oled ehk märganud, et peaaegu igale veebilehele sisenedes küsitakse, kas nõustud küpsistega. Oleks ju tore, kui veebilehtede haldajad tahaksid pakkuda meile maitsvaid šokolaadiküpsiseid, aga olukord paraku nii roosiline ei ole. Veebiküpsised talletavad sinu kohta infot ja täidavad väga kindlat eesmärki.

Teeme selgeks, mida veebiküpsised endast täpsemalt kujutavad ja mis saab siis, kui küpsistele ei öelda. Kui soovid luua enda veebilehe, et hakata ise veebis liiklejatele digitaalseid küpsiseid pakkuma, siis selleks leiad abi Zone.ee veebilehelt.

Veebiküpsised puust ja punaseks

Kõige elementaarsemas vormis on veebiküpsis tekstifail, mis salvestatakse kasutaja arvutisse juhul, kui veebilehte külastades küpsistega nõustutakse.

Failis talletatakse info kasutaja veebikeskkonna külastuse kohta, mis võimaldab lehtede haldajatel koguda väärtuslikku infot inimeste kohta, kes nende domeene külastavad. Nii pakutakse veebilehtede külastajatele personaliseeritud sisu: küpsistega talletatud infot kasutatakse järgnevate külastuste jooksul, et näidata veebilehele saabunutele just sellist sisu, mis võiks neile kõige enam huvi pakkuda.

Veebiküpsis sisaldab näiteks külastatud veebilehe nime ning kasutaja identifitseerimiseks vajalikku infot. Lisaks sellele võib küpsises talletuda ka veebikeskkonnas veedetud aeg, info klikitud linkide kohta, ülevaade varasemalt külastatud veebilehtedest, ostukorvi sisu ning teave kasutaja seadistatud veebilehe sätete kohta. Nii peavad näiteks e-poed meeles sinu varasemaid otsinguid ja sotsiaalmeedia platvormid toovad sinuni personaliseeritud sisu.

Kas küpsistega peab nõustuma?

Kasutajatel ei ole kohustust veebiküpsistega nõustuda. Küll aga võib küpsistest loobumine olulisel määral pärssida osade veebisaitide kasutuskogemust.

Paljude keskkondade jaoks on veebitegevuse kohta andmete kogumine muutunud eluliselt tähtsaks. Seetõttu võib juhtuda, et küpsistele punase tule näitamisel võivad teatud veebilehed jääda sinu jaoks suletuks. Suurem osa internetist on siiski jätkuvalt valla ka nende jaoks, kes veebiküpsiseid enda arvutisse ei luba.

Küpsiseid kasutatakse eelkõige kasutajate peibutamiseks personaliseeritud sisuga. Seega kui tunned, et saad veebipoode külastades hakkama ilma spetsiaalselt sulle suunatud pakkumisteta, siis ütle küpsistele südamerahuga ära. See tähendab, et veeb ei oska kõige paremini soovitada just sulle sobivaid tooteid ja teenuseid, kuid teisalt ei jää sinust küpsise näol maha jälge.

Kuidas küpsistest lahti saada?

Kõigil on võimalik küpsiseid kustutada oma veebilehitseja sätetest. Sisesta Google’i otsingusse näiteks how to clear cookies koos enda veebibrauseri nimega ja sa peaksid saama kiire ülevaate, kuidas just sinu lehitsejas veebiküpsistest vabaneda.

Küpsiste kustutamisel maailm kokku ei varise, kuid paari muudatust võid siiski oodata. Kui oled sisse logitud erinevatesse veebikeskkondadesse, siis pärast küpsiste eemaldamist võid avastada, et sind on automaatselt välja logitud. Samuti võivad osad veebisaidid omandada natukene teistsuguse ilme, kuna sa ei näe enam spetsiaalselt sulle kureeritud sisu.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.