Zone'i blogi

Need on 5 maailma enim külastatavat veebilehte

Interneti algusaegadega võrreldes on veebisaitide külastuste hulk tohutus mahus kasvanud. Tänaseks päevaks on selles arvutivõrkude võrgustikus eri andmetel kokku 30 kuni 50 miljardit veebilehte, millest umbes 200 miljonit on aktiivselt kasutuses. Millised on neist aga viis populaarsemat?

Google’i otsing

Tehnikagigant Google sai alguse 1997. aastal, kui registreeriti Google’i domeen. Lehe loojateks olid Larry Page ja Sergei Brin, kes alustasid just Google’i otsingumootoriga, mis oli ka nende edukuse alustalaks.

Google tõusis kiiresti üheks populaarsemaks otsingumootoriks ning 2000. aastate alguses muudeti see rahvusvaheliseks, kui lisandusid esimesed võõrkeelsed kodulehed. Ajapikku on lisandunud mitmeid uusi funktsioone, nagu näiteks piltide ja videote otsing või pildi järgi otsing.

Keskmiselt tehakse Google’i otsingu lehel kuus umbes 92,5 miljardit külastust. Veebilehel viibitakse ühe külastuse jooksul umbes 10 minutit.

Youtube

Tuntud videote platvorm Youtube sai alguse 2005. aastal ning selle loojateks olid kolm endist PayPali töötajat Chad Hurley, Steve Chen ja Jawed Karim. Platvormi populaarsus kasvas tohutu kiirusega ning 2006. aastal sai selle omanikuks Google. 2019. aasta seisuga laaditakse Youtube’i igas minutis üles enam kui 500 tundi sisu.

Suur populaarsus kajastub hästi ka arvudes: Youtube’i lehel käib kuu jooksul umbes 76,5 miljardit külastajat ning ühe sessiooni pikkus võrreldes Google’iga on pea kaks korda pikem.

Facebook

Kolmandalt kohalt leiab maailmas väga tuntud suhtlusvõrgustiku Facebooki. 2004. aastal Mark Zuckerberg ja tema kaaslased tegid selle algselt Harvardi ülikooli sisese suhtluskanalina, kuid nüüd on Facebook tuntud nimi pea igas maailmanurgas.

Eri andmetel külastab Facebooki kuu jooksul 10–35 miljardit inimest ja keskmise külastuse pikkus on 10–20 minutit. Kõige populaarsem on suhtlusvõrgustik USA-s, kus kuus on keskmiselt 2–3 miljardit külastust, järgnevad India ning Suurbritannia.

Twitter

Säutsumisega kuulsaks saanud Twitteri leiab neljandalt kohalt ning sellel sotsiaalmeedia platvormil on igakuiselt 6–8 miljardit külastust. Ka siin jääb keskmine külastuse pikkus 10–20 minuti vahemikku.

Twitter sai alguse 2006. aastal ning selle loojateks olid Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, ja Evan Williams. Platvormi muutis unikaalseks asjaolu, et korraga sai teha kuni 280 tähemärgi pikkuseid postitusi ning hiljem neid muuta ei saanud.

2022. aasta detsembri andmete põhjal olid enimjälgitavad inimesed Twitteris Barack Obama, Elon Musk ja Justin Bieber.

Wikipedia

Tihedalt Twitteri kannul on veebipõhine entsüklopeedia Wikipedia. Vaba sisuga võrgustik, kus igaüks saab alalehtesid täiendada ja muuta, loodi 2001. aastal. Nüüdseks on lehest olemas 326 keeleversiooni, seal hulgas eestikeelne leht.

Keskmiselt külastab lehte kuus 6–7 miljardit inimest ning ühe külastuse pikkuseks on umbes 3–10 minutit. Enim käiakse Wikipedia lehel USA-st, Jaapanist ja Saksamaalt. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.