Zone'i blogi

Need on kõige tõhusamad nipid, kuidas oma kodulehte häkkimise eest kaitsta

Aina enam digitaliseeruvas maailmas on veebilehtedel suur tähtsus ja osakaal. Kõige selle juures on oluline, et sinu veebileht oleks hästi turvatud ning kaitstud võimalike pahatahtlike andmerünnakute eest. Selleks, et viia nende hulk miinimumini, saad ise päris palju ära teha. Alustada võid nendest allpool toodud lihtsatest nippidest.

Tugev parool ja mitmeastmeline autentimine

Kõige esimese asi, mille ära saad teha, on kasutusele võtta tugev salasõna. Mida rohkem on seal suuri ja väikseid tähemärke, numbreid ja sümboleid segamini, seda keerulisem on pahalastel sinu salasõna tuvastada. Samuti on mõistlik salasõna regulaarselt uuendada ja vahetada.

Järgmise sammuna aitab turvalisust veelgi tõhustada mitmeastmeline tuvastus. Selleks kasutatakse lisaks salasõnale teist seadet või kanalit, mille kaudu peab kasutaja ennast tuvastama. Nii väheneb häkkerite võimalus andmetele ligi pääseda, isegi kui nad on suutnud ühest isikutuvastuskihist läbi tungida.

Kasuta HTTPS ja TLS/SSL protokolle

HTTPS ehk turvaline hüperteksti edastuse protokoll on viis, mis aitab internetis liikuval infol turvaliselt ühest kohast teise jõuda. Kogu sisu krüpteeritakse, mis muudab selle kõrvaliste isikute jaoks loetamatuks ning aitab kodulehe külastajatel oma infot veebilehega turvaliselt jagada. 

Erinevus võrreldes HTTP ühendusega on ühe turvakihi lisandumine. Varasemalt oli selleks SSL sertifikaat ehk turvasoklite kiht, mis nüüdseks on välja vahetatud uuema standardiga TSL ehk transpordikihi turbekontrolliga. 

Muuda sisuhaldustarkvara sätted turvaliseks

Enamasti kasutatakse veebilehe loomiseks mõnda sisuhaldustarkvara, nagu näiteks WordPress, Joomla või Drupal. Kuna väga paljud rünnakud, mida veebilehtedele tehakse, on automatiseeritud, siis võivad need kahju tekitada, kasutades ära olemasolevate lehtede standardsätteid. Seega tasub need kõigepealt üle käia ning vajadusel ära muuta.

Näiteks on haavatavaks kohaks failide üleslaadimine, seepärast tuleks väga täpselt paika panna parameetrid, millised need olla tohivad. Nii välistad olukorra, kus häkkerid saavad lihtsalt pahavara üles laadida.

Teine oluline seadistus puudutab kommentaariumit, kuhu tihtilugu jäetakse linke kahtlastele lehekülgedele, mis võivad palju pahandust põhjustada. Seega tasub läbi mõelda, kas selle kasutamine veebilehel on üldse oluline või selle lubamisel pidevalt sisu kontrollida. 

Kasuta usaldusväärset teenusepakkujat

Kodulehe majutamiseks leiab internetist väga suurel hulgal teenusepakkujaid, kes võivad jätta asjaliku ja turvalise mulje, kuid tegelikkuses ei pruugi seda olla. Seega tasub alati teha selles osas veidi rohkem eeltööd ning majutusteenuse usaldusväärsuses veenduda.

Kindla peale minemiseks on kõige lihtsam külastada Zone’i veebilehte. Tegu on Eesti suurima serveripakkujaga, kel üle 23 aasta kogemust. Klientidele pakutakse kiireid veebiservereid, sisuhaldustarkvara ning e-posti teenust ühe paketiga. Muidugi on neile lisaks veel mitmeid teenuseid, mis aitavad veebilehtedele väärtust juurde anda ning nende haldust lihtsustada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.