Paroolid on need vahendid, mis meile erinevates veebikeskkondades privaatsuse tagavad. Samas hiiglaslikud andmelekked näitavad, et paljud inimesed kasutavad endiselt lihtsaid ja levinud paroole, mille murdmine pole kuigi keeruline.
Siin oleme välja toonud paar head näpunäidet, kuidas luua omale turvaline ja meeldejääv salasõna.
Ole parooli valimisel loov
Juba aastaid on räägitud, et parool ei tohi olla lühike ega kergesti arvatav. See peaks koosnema vähemalt 12 tähemärgist, suurtest ja väikestest tähtedest ning numbritest või kirjavahemärkidest. Samas ei pruugi selliste juhiste järgimine alati kõige lollikindlamat parooli tagada.
Näiteks “Parool12345!” küll vastab eespool mainitud kriteeriumitele, ent on haavatavam niinimetatud “toore jõu” rünnakuga, kus üritatakse parooli ära arvata lihtsalt erinevaid kombinatsioone arvutiga läbi proovides. Kaasaegsed arvutid suudavad hetkega lahti murda levinud paroole, mis koosnevad ainult tähtedest ja numbritest.
Üks turvalisemaid viise paroolide moodustamiseks on lause kasutamise meetod. Näiteks kui lood kasutajat sotsiaalmeediasse, siis mõtle endale välja lause, mis sisaldaks veebilehe nime, mõningaid numbreid ning vali, mis sõnad algavad suure algustähega.
Näide: Minu sotsiaalMeedia instaGrami parool 20 aprill 2022 aasta.
Võttes sellest lausest sõnade esimesed ja suured tähed, saame kokku “MsMiGp20.a2022a”, mille näol on tegu juba päris keerulise parooliga. Mõistagi võib igaüks koostada unikaalse parooli, mis jääks talle kõige paremini meelde ja mida oleks ülimalt raske ära arvata.
Teine hea meetod on koostada parool täiesti suvalistest sõnadest, mis on järjestikku pandud. Näiteks “vanaEmaLindaelasPaides” või “TabaLukkkapiEes” sisaldavad mõlemad omavahel üpriski seosetuid sõnu, mida on siiski suhteliselt lihtne meelde jätta.
Mida rohkem paroole, seda uhkem
Jällegi on tegu väga levinud soovitusega, mille vastu tänaseni veel paljud kipuvad eksima. Kõige lihtsam viis oma salasõnadest ülevaate saamiseks on brauserisse salvestatud paroolidele pilgu peale viskamine.
Brauseri sätetest on võimalik näha, millistel veebilehtedel sa oma parooli salvestanud oled ning millist parooli sa seal kasutad. Kui igalt veebilehelt vaatab vastu sama või sarnane parool, tuleks kindlasti uusi salasõnu mõtlema hakata.
Paroolihaldur ulatab abikäe
Iga keskkonna jaoks erineva parooli välja mõtlemine võib osutuda parajaks katsumuseks. Veelgi keerulisem on kõikide nende paroolide meelespidamine. Selle jaoks on õnneks olemas spetsiaalsed paroolihaldurid, genereerivad keerulisi salasõnu ning salvestavad need krüpteeritult turvalisse serverisse.
Populaarsemad paroolihaldurid on näiteks: NordPass, Keeper, Dashlane, 1Password. Soovitatav on muidugi kasutada paroolihaldurisse sisenemiseks kaheastmelist autentimist, et ühe apsaka pärast kõikidele su salasõnadele ligi poleks võimalik pääseda.
Väldi paroolide salvestamist
Erinevalt paroolihaldurist, kus talletatakse paroolid krüpteeritult ja peaparooliga kaitstult, ei pruugi paraku sama lugu olla veebilehitsejas. Kui kellelgi on juurdepääs sinu arvutile või nutitelefonile, on tal võimalus saada ligi kõikidele paroolidele ja logida sisse erinevatele veebilehtedele.
Sinu seadmele ei pea olema tingimata juurdepääs teisel inimesel füüsiliselt, vaid piisab juba sinna paigutatud pahavarast.