Suur lugu

Mis on äsja Eestis käima pandud VoWifi? Teada saab Tallinna vanimas kõrtsis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Vanalinnas on palju siseruume, kus mobiililevi võib olla kehv, aga wifi ühendus töötab. Foto: Hans Lõugas

Kui levi ikka üldse ei ole, aga wifit pakutakse, siis päästabki päeva VoWifi.

Mobiilioperaator Telia teatas, et sel aastal saab nende võrgus hakata helistama üle Wifi võrgu. Geenius testis ühte esimest uue tehnoloogiaga töötavat telefoni ja kirjutab, kuidas see täpselt käib, mida tehnoloogia nimega VoWifi endast kujutab, kellel seda vaja on ja kas see päris elus ka töötab.

Mida VoWifi tähendab?

VoWifi ehk Voice over Wifi tähendab häälkõnede tegemist üle wifi-ühenduse. Oluline on aru saada, et need pole mingi äpiga tehtud häälkõned (Skype, Facebook Messenger, Facetime Audio vms), vaid tavalised ühelt Eesti telefoninumbrilt teisele tehtud kõned.

Kuidas ma seda kasutan?

Küsimusele vastamiseks läksin Karja Keldrisse, mis tituleerib end Tallinna vanimaks kõrtsiks. Õlut olevat selles Vanalinna majas hakatud pruulima lausa 187 aastat tagasi. Mina aga ei läinud sinna kesvamärjukese pärast, vaid kuna Karja Keldri ruumid asuvad sõna otseses mõttes keldris. Maa all. Kus mobiililevi on ülimalt nõrk.

Minu käsutuses oli üks Telia test-telefon, milles VoWifi tehnoloogia töötab. Tegu oli Huawei Mate 20 Pro mudeliga, mille 4G levi seal Karja Keldri kõrtsilaua taga pendeldas ühe ja nulli pulga vahel.

Tegin prooviks olematu leviga oludes kõne kolleegile: ühendamine võttis ligi minuti ja kostus väga plekiselt. (Ilmselt läks telefon 4G levist ära, otsis 3G või 2G võrgu ja surus sellest kõne läbi.) Tähendab, helistada on võimalik, aga kogemus on kehv.

Siis tegin telefonis lahti wifi-sätted ja leidsin, et linna vanim kõrts pakub ka wifi ühendust. Kohe, kui telefon oli wifis, tekkis ekraani ülaserva märk VoWifi.

Karja Keldris pole levi, aga on wifi ühendus. Telefon läheb automaatselt VoWifi režiimi. Foto: Hans Lõugas

Tegin nüüd taas kõne kolleegile: telefon hakkas kutsuma mõne hetkega ja kõne oli kristallselge. Nagu kolleeg oleks ka Karja Keldris istunud.

Ehk siis lühidalt öeldes…

Lühidalt: kui telefon on wifis, tehakse tavalised telefonikõned läbi wifi, need ühenduvad kiiremini ja on parema kvaliteediga. Eriti palju on sellest kasu siis, kui üleüldine mobiilivõrgu signaal ise on nõrk ehk telefonil pole levi.

Aga kuidas ma selle tööle panen?

VoWifi kõnede jaoks on vaja telefonis ühte nuppu vajutada. Meie testiks olnud Huawei Mate 20 Pro on see näiteks mobiilivõrgu sätete all.

Kui operaator ja telefon toetavad, ilmub sätetesse valik “Wi-Fi calling”, mis tuleb sisse lülitada. Foto: Martin Mets

See on ainus asi, mida inimene ise teha saab, aga sellest ei piisa.

Telia on esimese operaatorina lubanud oma võrgus VoWifi aktiveerida, aga veel on vaja, et sama asja aktiveeriks telefonitootjad. “Teeme aktiivselt erinevate telefonitootjatega koostööd tarkvara testimisel, et VoWiFi toega telefonide valik kiirelt laieneks. VoWifi kasutamine sõltubki telefonitootja tarkvarauuendusest konkreetsele telefonimudelile,” ütles Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kalle Arula.

Palju see lõbu maksab?

Lisatasusid VoWifi ei tähenda, kõned tehakse paketihinnaga.

Kas avalik wifi on turvaline?

Üleüldise soovitusena öeldakse maailmas üha enam, et võimalusel eelista oma telefoni andmesidet ja ära kasuta avalikku wifi-punkti.

Mis puutub konkreetselt VoWifisse, siis sellega tehtavad kõned on krüpteeritud ja neid wifis “pealt kuulata” ei saa.

Aga!!! Mul tuli hea küsimus! Kui ma helistan ja jalutan wifi levialast minema? Ah?

Küsimus on tõesti hea. Oleks üsna loll lugu, kui sa ei tohiks liikuda, ilma et kõne katkeks.

Seepärast tulin Karja Keldri ette tänavale, kuhu kõrtsi wifi veel levis, helistasin kolleegile ja hakkasin eemale kõndima. Kõndisin ja kõndisin, jutt ei katkenud. Pilk telefoniekraanile näitas, et VoWifi asemele oli ilmunud VoLTE.

Seega, kui telefon ei ole enam wifi-võrgu levialas, aga on jõudnud (või on endiselt) 4G levialas, siis kestab kõne katkematult edasi.

Kui aga ma räägiksin olukorras, kus wifi ühendus katkeb ja telefon suudab ühenduda ainult 2G/3G võrkudesse, siis katkeks ka telefonikõne.

Ma olen seda VoLTE märki varem ka näinud. Mis see on?

VoLTE ehk Voice over LTE tähendab, et telefonikõned tehakse läbi 4G võrgu.

VoLTE on eeldus VoWifi jaoks, sest just nii saabki see kõne edasi kesta, mis wifist minema jalutades on tehtud.

Telia on ainsana VoLTE kõned oma võrgus Eestis tööle pannud. Elisa ja Tele2 võrkudes on praeguse seisuga nii, et telefon võib 4G võrgus olla, aga kui helistama hakata, siis läheb telefon tagasi 3G võrku.

Mõni aeg tagasi oli juttu 112 kõnede tõrgetest. Kas üle wifi saab ka häirekeskusesse helistada?

Põhimõtteliselt saab küll.

Ometi on sellega Telia sõnul üks aga. Kui helistada 112 ja minna wifi levialast ära, siis see kõne 4G võrku üle ei kandu. Ehk wifi-helistamine võib olla hea varuvariant, kui üldse mobiililevi pole. Aga kui lähed wifi levialast ära, siis 112 kõne katkeb.

Kas VoWifi on mingi uhiuus leiutis?

Ei ole. Tegelikult tegin ma Eesti esimese VoWifi telefonikõne juba kolm aastat tagasi, kui Tele2 sama asja testis. Nii et sellepärast panebki imestama, miks selle asja Eestis kasutusele võtmine nii kaua veninud on.

Kuigi tõsi on, et tõeliselt elumuutvaid kogemusi VoWifi vist väga tihti pakkuma ei hakka. Aga eks keldrikõrtsist on ju ka vaja korralikke telefonikõnesid teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.