Suur lugu

Sel aastal valmib Eesti personaalne digiassistent, mis teeb riigiga suhtlemise lihtsamaks

Eesti riigi IT-juht Siim Sikkut.

Eesti Vabariigi 102. aastapäeval teeb Eesti riigi IT-juht Siim Sikkut koos oma kolleegidega riigile kingituse ja tutvustab digiriigi järgmise arengutaseme visiooni ja kontseptsiooni.

Dokumendis tutvustatakse lähemalt seni #bürokrati nime kandnud ideed, millest on Sikkut ka varem rääkinud.

Visiooni kohaselt kolib e-riik nutiseadmetes olevasse personaalsesse assistenti. Selles osas on riigil olnud läbirääkimisi ka Apple’i ja Google’iga. Assistent ei ole pelgalt sõnumivahendajaks, vaid see oleks tõesti tark ja oskaks kodanikku informeerida dokumentide aegumisest, lapse sünni puhul pakuks riiklike toetusi ning lapsele nime panemise võimalusi.

Sel aastal valmib esimene prototüüp, ning kokku on sel aastal projekti jaoks eraldatud 100 000 eurot.

Suheldud on Apple’i ja Google’iga

Bürokrati visiooni ja kontseptsiooni kallal on põhiliselt töötanud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) riigi IT-juht Siim Sikkut, digiriigi andmete ala juht Ott Velsberg ja digiriigi tehnoloogiate juht Kristo Vaher. Kolmekesi moodustavad nad tuumiku, kuid töösse on kaasatud ka teisi inimesi.

Visioonidokumendis tuuakse näide sellest, kuidas hommikukohvi joovat Kerstit tervitab virtuaalne abiline Mari, mis teatab, et politsei- ja piirivalveamet on saatnud talle meeldetuletuse kuue kuu pärast aeguvast dokumendist.

Kuigi Kersti palub lükata meeldetuletuse kalendris aega, mil dokumendi kehtivuse lõpuni on jäänud veel üks kuu, siis teatab Mari, et eelmisel nädalal ostetud lennupiletid Taisse järgmiseks kuuks tähendab, et ta reisidokument peab lennu ajal kehtima veel vähemalt pool aastat.

Kersti laseb Maril uue passi ära tellida. Selleks tuvastab ta end sõrmejälje, kaamera ja PIN-koodide abil. Assistendi plaanidest lähemalt rääkides annab Sikkut Geeniusele antud intervjuus mõista, et eelkirjeldatu on veel vaid tagasihoidlik näide kogu selle võimekusest.

Riik ei hakkaks arendama oma äppi või operatsioonisüsteemi, vaid soovib oma assistendi pookida olemasolevate Apple’i ja Google’i omade juurde. Geeniusele antud intervjuus on Sikkut valmis ütlema, et selles osas on riigil nimetatud firmadega kontakt loodud. Intervjuu käigus ei selgu, kas need on jäänud pelgalt meilivahetusteks või on selles vallas toimunud ka tõsiseltvõetavaid kohtumisi.

Eestikeelne abiline

Üks on kindel, Sikkut koos oma kolleegidega tahab luua lahenduse, mis saaks aru eesti keelest ning liidestuks kõigi riiklike e-teenustega. Esialgu on laual neli suuremat sammu, millega soovitakse juba sel aastal lõpule jõuda.

Esmalt otsustatakse ära esmane kasutusjuhus, millest valmib pilootprojekt. Seejärel käivitatakse ning katsetatakse seda. Aasta lõpuks valmib #bürokrati teekaart ning suheldakse ka soomlastega, et saaks tehisintellekti piiriüleselt tööle.

Soome riigil on arenduses #bürokratiga samalaadne programm AuroraAI, millega seoses on MKM kogemusi käinud vahetamas. Kõigeks selleks on projekti jaoks eraldatud 100 000 eurot.

Esialgu peegeldaks sinna riigiportaalis Eesti.ee olevaid teenuseid, kuid tulevikus on soov luua sinna veel teisigi teenuseid juurde. See tähendab, et lapse sünni puhul õnnitleb Mari (kutsume teda nii) lapsevanemaid ning pakub riiklikke toetuseid ning lapsele nime panemise võimalust.

Täpsemalt tutvustatakse riikliku assistendi visiooni vabariigi 102. aastapäeval ehk tuleval esmaspäeval.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.